Fotofobi

Fotofobi veya ışık hassasiyeti, parlak ışığın gözleri etkilediği ve acı verdiği durum. Hafif tahrişlerden ciddi tıbbi durumlara kadar giden birçok farklı durumla ilişkili bir belirtidir. Hafif durumlarda parlak ışıklı bir yerde gözler kısılır. Daha şiddetli durumlarda ise gözler hemen hemen her tip ışığa maruz kaldığında önemli ağrıya neden olur.[1]

Fotofobi, migrenlerin sık görülen bir belirtisidir. Bunlar hormonal değişiklikler, gıdalar ve çevresel değişiklikler dahil çeşitli faktörlerle tetiklenebilen şiddetli baş ağrılarıdır. Başka belirtiler arasında kafanın bir tarafında zonklayıcı ağrı, bulantı ve kusma vardır.[2][3]

Kaynakça

  1. Photophobia 27 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 19 Mart 2017
  2. Delgado, Amanda. Fotofobi 20 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 16 Temmuz 2012, Erişim tarihi: 19 Mart 2017.
  3. "Photophobia — Glossary Entry". Genetics Home Reference. United States National Library of Medicine. 19 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.