Makao Portekizcesi

Makao Portekizcesi (Português macaense), Portekizcenin Kantoncayla beraber resmi dil olduğu Makao'da konuşulan Portekizce ağzıdır. Portekizce, Makao nüfusunun yaklaşık %3'ünün anadilidir; bunun yanı sıra %7'si Portekizceyi akıcı olarak konuşabilir. Portekizce bazlı bir kreyol dili olan ve yerel dilde "Patuá" olarak bilinen Makao Kreyolu'ndan farklıdır.

Makao Portekizcesi
Português macaense
Ana dili olanlar Çin (Makao)
Konuşan sayısı 2.800  (2001 nüfus sayımı)[1]
Dil ailesi
Dil kodları
ISO 639-3

Tarih

Makao, 1557 yılında Portekiz'in Asya'daki ticaret merkezlerinden biri olmasıyla ilk kez Portekiz diliyle karşı karşıya geldi. Ancak 19. yüzyılda Çin'in Makao'yu Portekiz'e teslim etmesi, sonra da Makao'nun Portekiz'in resmi bir ili olarak ilan edilmesiyle Portekizce Makao'da günlük kullanımda önemli bir yer buldu. O dönemde Portekizce, Kantoncayla beraber resmi dil olarak ilan edildi.

1999'da Portekiz Makao'yu Çin'e geri teslim etti, ancak Portekizce'nin resmi statüsü muhafaza edilmiş. Makao Portekiz Okulu, artık günümüzde Portekizcenin öğretim dili olduğu Makao'daki tek okuldur. Buna rağmen, Çin ile Portekiz, Brezilya, Angola, Mozambik ve Doğu Timor gibi Portekizcenin konuşulduğu ülkeler arasındaki ticari bağların çoğalmasıyla Portekizcenin öğretilmesinde de bir çoğalma olmuştur; istatistik verilere göre Makao'da Portekizce öğrenen yaklaşık 5.000 öğrenci vardır.[2]

Kaynakça

  1. "Portuguese (China-Macau)" (İngilizce). Ethnologue, 18. cilt, 2015. 26 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2016.
  2. "China Sees Advantages in Macao's Portuguese Past". The New York Times. 21 Ekim 2004. 24 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.