Yue Çincesi

Yue, Çincenin ana dallarından biridir. Başta Guangdong ve Guangşi eyaletleri olmak üzere Güney Çin'de konuşulur.

Yue Çincesi
粵語/粤语
Ana dili olanlar Çin, Malezya (Kuala Lumpur, Ipoh, Kota Kinabalu), Vietnam, Endonezya (Medan), Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık ve Kanton göçmenlerinin yerleştiği diğer ülkeler.
Dil ailesi
Dil kodları
ISO 639-3 yue

Dalın tümünü tanımlamak için sıkça Kantonca terimi kullanılır; dilbilimciler bu terimi ancak sadece prestij lehçesi olarak geçen Guanco (Kanton) ve Hong Kong ağızları için kullanırlar. Guanco'nun güneybatısındaki kıyı bölgelerinde konuşulan Taishan lehçesi, Guangdong'dan Güneydoğu Asya ve Kuzey Amerika'ya göç eden çoğu insanın konuştuğu lehçedir. Sonraki göçmenler ise Kantonca konuşanlardır.

Yue lehçeleri, diğer Çin dilleri ile karşılıklı olarak anlaşılmaz.[1] Orta Çincedeki son ünsüzler ve tonlama kategorileri açısından en muhafazakâr çeşitlerdendir, ancak diğer Çin dillerinin ilk ve orta ünsüzlerinde muhafaza ettiği çeşitli ayrımları kaybetmiştir.

Kaynakça

  1. Victor H. Mair (2009): Mutual Intelligibility of Sinitic Languages 28 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.