Kutaisi

Kutaisi veya Kutais (Gürcüce: ქუთაისი; antik adı:Aeas/Aias), Gürcistan’ın ikinci büyük kentidir. Ülkenin batı bölümünde, İmereti bölgesinde yer alan ve bu bölgenin en büyük kentidir. Tiflis'e uzaklığı yaklaşık 221 kilometredir. Nüfusu 147 635’dir (2014).

Kutaisi
ქუთაისი

Bayrak

Arma
Ülke Gürcistan
İdare
  Belediye başkanı Şota Murğulia
Yüzölçümü
  Toplam 70 km² (20 mil²)
Nüfus
 (2014)
  Toplam 147 635
Zaman dilimi UTC+04.00 (GMT)
Dünya Mirası Listesi'ne alınan Gelati Manastırı
Katolik kilisesi

Kutaisi, Sovyetler Birliği döneminde ağır metal sanayinin merkeziydi. O dönemde şehrin nüfusu 250.000 civarındaydı. Ancak bugün Rusların bölgeyi terk etmeleri sonrasında nüfusu azalmıştır.

Tarih

Kutaisi, antik dönem krallığı Kolheti’nin başkentiydi. Arkeolojik buluntular, kentin MÖ 2. binin başlarında Kolheti Krallığı'nın başkenti olduğunu göstermektedir. Homeros’un İason ve Argonotlar hakkında yazdıklarından hareketle tarihçiler, Kolheti’ye yapılan bu efsanevi yolculuğun, Argonotların varmayı amaçladıkları ve Kral Aietes’in sarayının bulunduğu Kutaisi'de (Aias) son bulduğunu kabul ederler. Kutaisi, 975-1122 tarihleri arasında Kartli Krallığı’nın başkenti oldu. 15. yüzyıldan 1810’a değin de İmereti Krallığı’nın başkentiydi. 1810 yılında İmereti Krallığı toprakları Çarlık Rusya’sı tarafından işgal edildi. 1991’de Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ekonomik olarak gerilemesine karşın Kutaisi ülkenin başlıca sanayi kentlerinden biriydi. Kutaisi’nin nüfusunun önemli bir kısmı günümüzde kentten ayrılmış ve iş için yurt dışına gitmiştir. Nüfusunun kalan kısmı, küçük ölçekte ticaretle geçinmektedir.

Kutaisi, Gürcücede 500 anlamına gelir (Kuti + asi , Kuti 5, Asi 100 demektir).

Yerleşim

Kutaisi, Rioni Irmağı’nın her iki yakasında kuruludur. Kentin deniz seviyesinden yüksekliği 125-300 metredir. Kent, doğu ve kuzeydoğudan İmereti Dağları’nın etekleriyle çevirilidir. Kuzeyinde Samgureli Düzlüğü, batısında ve güneyinde de Kolheti Ovası yer alır.

Dünya Mirası Listesi'ne alınan Bagrati Katedrali

Görülmeye değer yerler

Günümüze ulaşan en önemli yapı kalıntısı, Gürcistan Kralı III. Bagrat’ın 11. yüzyılın başlarında yaptırdığı Bagrati Katedrali’dir. Bagrati Katedrali ve 12. yüzyılın hemen başında Kral Kurucu Davit'in yaptırdığı Gelati Manastırı, kentin birkaç kilometre doğusunda yer alır. Her iki kültürel varlık 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır 19 Mart 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi.

Kardeş Kentler

Kent Ülke
Columbia, Missouri ABD
Newport Galler
Gelsenkirchen Almanya
Vitoria-Gasteiz İspanya
Nikea Yunanistan
Tula Rusya
Filibe Bulgaristan
Aşkelon İsrail
Reşt İran
Samsun Türkiye
Gence Azerbaycan
Gümrü Ermenistan
Lyon Fransa
Bayonne Fransa
Donetsk Ukrayna
Kars[1] Türkiye
Harkov Ukrayna
Lviv Ukrayna
Tientsin Çin

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.