Kobuleti

Kobuleti (Gürcüce: ქობულეთი / Kobuleti, Osmanlı dönemindeki adı Çürüksu), Gürcistan’da, Acara Özerk Cumhuriyetinde bulunan, aynı adlı ilçenin yönetim merkezi olan kenttir. Karadeniz kıyısında yer alır. Demiryolu istasyonunun ve çay işleme atölyelerinin bulunduğu Kobuleti, yazın önemli dinlence yerlerinden biridir. Nüfusu 16.546 kişidir (2014).

Liman Kobuleti (Port De Copolet). Nicolas Delisle, 1723 tarafından Haritası.
Kobuleti
ქობულეთი
Nüfus
 (2020)
  Toplam 27,546 [1]
Zaman dilimi UTC+04.00

Kobuleti, 16. yüzyıldan itibaren Osmanlı yönetimine girdi ve ismini bu dönemde aldı. 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'yla Çarlık Rusyasınca işgal edildi.

Bu tarihten sonra Anadolu'ya göç eden Müslüman Gürcülerin bir bölümü Çürüksu'dan gelmiştir. Bunlardan Çürüksulu Ali Paşa, başta Ordu ve çevresi olmak üzere, II. Abdülhamid döneminde muhacirlerin iskânı gibi konularda önemli rol oynamıştır.

Çürüksulu Mahmud Paşa İttihat ve Terakki hükûmetlerinde bahriye (deniz kuvvetleri) ve nafıa (bayındırlık) bakanlığı yapmış, 1919'da barış hazırlıkları komisyonu başkanlığına atanmış, İngilizler tarafından Malta'ya sürülmüştür.

Gürcistan'ın eski başbakanlarından Zurab Noğaideli Kobuletlidir.

  1. Şablon:Georgian census 2014
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.