Guria

Guria (Gürcüce: გურია), Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında, tarihsel ve coğrafi bölgesidir. Bugün ülkenin yönetsel bölgelerinden (mhare) biri olan Guria’nın merkezi kenti Ozurgeti’dir.

Guria

გურიის მხარე
Guriis mhare

Gürcistan'nın Yeni Siyasi Yönetim Bölgelerinden biri olan Guria Bölgesi

Gürcistan'nın Tarihi Bölgelerinden biri olan Guria Bölgesi

Genel Bilgi
Kısaltması:GE-GU
Yüzölçümü:2.033 km²
Nüfus:113.350[1] (2014)
Yönetim merkezi:Ozurgeti

Coğrafya

Guria bölgesi kuzeydoğuda Samegrelo, kuzeyde İmereti, doğuda Samtshe-Cavaheti, güneyde Acara ile çevrelenir. Batısında ise Karadeniz yer alır. Bölge, 2.033 km²'lik bir alanı kapsar.

Guria üç ilçeye (raioni) ayrılır:

Tarih

Guria, 10. yüzyılda birleşik Gürcistan krallığını oluşmasına değin Gürcüstan’ın batı kesimindeki yönetimlere bağlıydı. Ortaçağda İmereti Krallığı içinde yer alıyordu. 15. yüzyılın ikinci yarısında, birleşik Gürcüstan krallığının dağılmasından sonra Guria Prensliği kuruldu. Guria Prensliği’ni Gurieliler ailesi yönetiyordu ve prensliğin yönetim merkezi Ozurgeti kentiydi. 16. yüzyılda Acara ve Aşağı Guria Osmanlıların egemenliğine girdi. 1828’de, Guria Prensliği Çarlık Rusya’sına katıldı. Bu tarihlerde prensliğin sınırları, tarihsel olarak Gurialıların yaşadığı toprakları kapsıyordu. 1840 yılında prenslik kaldırıldı ve Kutaisi valiliğine bağlı Ozurgeti mezrası kuruldu. Sovyet döneminde Guria toprakları üç idari bölgeye bölündü. 1995’te Guia, Gürcistan'ın idari bölgelerinden (mhare) biri haline getirildi. Bugünkü Guria idari bölgesi, Ozurgeti, Lançhumi ve Çohatauri ilçelerini kapsamaktadır. Ozurgeti ilçesinin merkezi olan Ozurgeti kenti, aynı zamanda Guria bölgesinin de yönetim merkezidir.

Adının kökeni

Guria adı, etimolojik olarak “uyumayan ülke” anlamına gelir. Bu isim, muhtemelen Leon’un Abhazya kralı olduğu 8-9. yüzyıllardaki olaylarla ilişkilidir. Gurulların ayrıca Adarnase ve Bagratlı Aşot’a bağlanmayı da reddetmiş ve Odzraho liderliğinde başkaldırmışlardır. Bu bilgiler 18. yüzyıl tarihçisi Vahuşti Bagrationi tarafından aktarılmıştır. Daha sonraki dönemde, Gürcüstan’ın sınırlarının Derbent’ten Nikopsia’ya uzandığı dönemde Guria ülkenin tam kalbinde (ortasında) yer alıyordu. Guria adının da Megrelce kalp anlamına gelen “guri” sözcüğünden geldiği ileri sürülür.

Nüfus

Gurialılar, etnik olarak Gürcü’dür ve dilleri Gürcüce’dir; ama gündelik yaşamda Guia diyalektiyle konuşurlar. Bölgenin toplam nüfusu 143 bindir.

Gurialı ünlü kişiler

  • Ekvtime Takaişvili (1862-1952), dünyaca ünlü tarihçi.
  • Noe Jordania, Demokratik Gürcüstan Cumhuriyeti’nin 1918-1921 arasında başbakanı.
  • Pavle İngorokva (1893-1990), tarihçi, dilbilimci.
  • Eduard Şevardnadze, Sovyetler Birliği dışişleri bakanı ve 1992-2004 arasında Gürcüstan devlet başkanı.

Kaynakça

  1. "მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა 2014". საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური. ნოემბერი 2014. 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 ივლისი 2016. Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi=, |tarih= (yardım)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.