Fujian mutfağı

Fujian mutfağı (Çince: 福建菜; pinyin: Fújiàn cài; Pe̍h-ōe-jī: Hok-kiàn chhài) ya da Çin'de daha yaygın kullanımda olan kısa ismi ile Min mutfağı (Basitleştirilmiş Çince: 闽菜; Geleneksel Çince: 閩菜; pinyin: Mǐn cài; Pe̍h-ōe-jī: Bân-chhài), Çin'in Fujian Eyaleti'nin bölgesel mutfağıdır. Çin'in "Sekiz Büyük Mutfağı" (八大菜系, Bā Dà Cài Xì)'ndan birini oluşturur.[1]

"Liçi domuz eti" (荔枝肉, lìzhī ròu), Fujian mutfağının bir örneğidir.

Fujian mutfağı kapsamına giren üç farklı yöresel mutfak mevcuttur:

  • Fuzhou yöresi: Diğer yörelere göre tadı gayet hafif; tatlı ve ekşi unsurları birbiriyle dengeli şekilde beraber işlenir. Fuzhou, çorbaları için bilinir; fermente balık sosu ve kırmızı maya pirinci çok kullanılır.
  • Güney Fujian yöresi: Tadı Fuzhou yemeklerindekinden biraz daha ağır; Güneydoğu Asya ve Japon mutfaklarından da etkilenmiştir. Şeker ve baharatlar (ör. shacha sosu ve beşli baharat)ın kullanımı daha yaygın. Yavaş pişirilmiş çeşitli çorbaları da var. Bu yörenin yemekleri sık sık daldırma sosları ile beraber servis edilir. Pirinç, domuz eti, dana eti, piliç eti, ördek eti, deniz ürünleri ve birçok farklı sebze çeşidi; hepsi bu yöresel mutfağın ana malzemelerini teşkil eder.
  • Batı Fujian yöresi: Yemeklerinde hardal ve acı biberden kaynaklanan hafif acılı tatları var. Sık kullanılan yemek pişirme yöntemleri buğulama, yağda kızartma ve stir frying. Bu yörenin yemekleri, Fujian'in diğer bölgelerine göre tuzlu, ve et, deniz ürünlerinden daha çok kullanılır.

Ayrıca bakınız

Wikimedia Commons'ta Fujian mutfağı ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Kaynakça

  1. "Çin'deki sekiz büyük mutfak". Çin Uluslararası Radyosu. 30 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.