Endorfin

Endorfin, Endorphin ("endogenous morphine"), vücutta bulunan morfin; opiat benzeri etki gösteren peptit yapıda hormonlardır. Hipofiz bezi ön lobu tarafından sentezlenir ve salgılanırlar. İnsan vücudunda ağrıyan dokularda ağrının azalması için beyin dokuları tarafından üretilen hormonlara verilen isimdir. Hormonun işlevi, ağrının şiddetini azaltmak ve vücuda daha az rahatsızlık vermesini sağlamak için sinirleri uyuşturmaktır. Endorfinlerin ağrı kesici etkisi morfinden yaklaşık 30 kat daha fazladır.

Mutluluk hormonu olarak da anılır. Heyecan, ağrı, egzersiz, baharatlı yiyecek tüketimi, seks ve orgazm gibi durumlarda salınımı artış gösterir.[1][2][3]

Kaynakça

  1. "The Reality of the "Runner's High"". UPMC Sports Medicine. University of Pittsburgh Schools of the Health Sciences. 7 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2008.
  2. "'Sexercise' yourself into shape". Health. BBC News. 11 Şubat 2006. 15 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2008.
  3. "Get more than zeds in bed -". Mind & body magazine - NHS Direct. UK National Health Service. 18 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2008.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.