Dehidroepiandrosteron

Dehidroepiandrosteron veya Dhea, böbreküstü bezlerinde salgılanan bir hormondur ve hipofiz bezinde salgılanan ACTH'un kontrolündedir. Zayıf bir erkeklik hormonudur fakat erkeklerde salgılandığı zaman erkeklik hormonlarına dönüşmektedir. Kadınlarda da aynı durum söz konusu olup salgılandığı vakit kadınlık hormonuna dönüşmektedir. Dhea hormonu sayesinde erkeklerdeki kıllanma meydana gelir. Kadınlarda eğer aşırı kıllanma, kellik, adetten kesilme, kısırlık ve akne gibi şikayetlerin olması halinde Dhea hormonuna bakılır. Erkeklerde ise erken ergenlik olduğu zaman, ses kalınlığında, pubik kıllanmada ve erken büyüyen penis gibi durumlarında da Dhea hormonu araştırılır. Dhea hormonu doğum anından itibaren olmak üzere aniden düşer ve ergenlik döneminde de yeniden yükselişe geçer. İlerleyen yaşla beraberde düşme eğilimine girer.

 
Dehidroepiandrosteron molekülü

Dhea hormonu değerleri

  • Yeni doğanlardaki Dhea hormonu referans aralığı: 1620-3640 ng/ ml
  • Çocuklardaki Dhea hormonun referans aralıkları: 100-600 ng/ dl
  • Ergenlikten önceki erkeklerin Dhea hormonu referans aralığı: 2000-3350 ng/ ml
  • Yetişkin erkeklerdeki Dhea hormonu referans aralığı: 270-1400 ng/ dl
  • Menopoz öncesindeki kadınların Dhea hormonu referans aralığı: 820-3380 ng/ ml
  • Menopoz sonrasındaki kadınların Dhea hormonu referans aralığı: 100-610 ng/ ml dir.

Eğer bu değer aralığının altında ise yani Dhea hormonu düşük ise böbreküstü bezi tümörüne, kadınlarda östrojen üretememeye, ülseratif kolite işarettir. Tam tersi ise yani bu hormon yüksekse cushing hastalığına, polikistik over sendromuna, böbreküstü bezi tümörüne, hipertiroidizme işarettir.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.