Baharat

Baharat, bitkilerin kök, yaprak, tohum gibi kısımlarının bazen olduğu gibi tazeyken, bazen de kurutulup, toz haline getirilip, ufalanıp veya benzeri kimi işlemlerden geçirilip, muhafaza edilip kullanılan ve yemeklere içkilere başka koku ve tatlar eklemeye yarayan gıda malzemelerinin genel adıdır.

Fas'ta baharat dükkânı

Kullanımı

Baharatlar yemeklere, ait oldukları yemek kültürüne has birer kimlik verir; temelde ayni malzemelerden yapılan bir yemek yöreye özel bir baharatla yöresel bir karakter alır. Genç yaşta öğrenilen bu tatlar ileri yaşlarda özlenir aranır olur. Baharat kullanımının toplum hayatında müzik, dans, giyim, lehçe ve nezaket kurallarına benzer işlevleri vardır.

  • aşçıların belli bir tadı tutturabilme yarışında ölçüşmelerine vesile olur,
  • benzer kültürlerden kişilerin sofra başı birlikteliğini pekiştirir,
  • değişik kültürlerden insanların birbirlerini oldukları gibi, damak tadı seçimleriyle birlikte kabul etmelerinin (ya da reddedip aşağı görmelerinin) simgesi olabilir.

Bazı baharatlar içindeki etkin maddelerden dolayı ilaç gibi etki yapar, bazen yemek içindeki karşı etkenleri dengeler. Buna örnek Zencefil, tarçın, biberiye, limon suyu gibi tansiyon düşürücü malzemelerdir; Bunlar tuzun tansiyon yükseltici etkisini dengelerler. Tuz ise tad almayı arttırdığı için katılır yemeğe.

Bazı baharatlar başka etkenleri daha etkili yapar. Buna örnek kara biberin içindeki piperin etkin maddesinin, yemekteki zerdeçalın antikanserojen kurkumin etkin maddesinin kana karışımını kat kat arttırmasıdır.[1]. Bu yüzden baharat karışımlarında bu ikisi hep birlikte kullanılır.Yaradılışın başlangıcından bugüne kadar insan, etrafındaki dünyada her zaman çeşitli fenomenleri keşfetmiş ve tanımıştır. Örneğin, günlük yaşamdaki çeşitli eğilimler nedeniyle sürekli değişen insan yaşamının bir yönü, temel yeme içme ihtiyacına verilen yanıt olmuştur. Başlangıçta, insan sadece hayatta kalmak için yiyecek ihtiyacını karşılamaya çalıştı, ancak ilerledikçe biyolojik kalıpları da değişti; Örneğin ateşin keşfi ile insan artık sadece açlık ihtiyacını gidermeyi düşünmemiş, yemek yemenin zevkini yavaş yavaş anlamaya başlamış ve böylece yeni tatlar, tatlar ve kokular keşfetme ihtiyacı zihninde güçlenmiştir. خرید ادویه

Türkiye'de en çok kullanılan baharatlar nane, karabiber, kekik, kimyon, pul biber olarak sayılabilir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9619120 16 Aralık 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Influence of piperine on the pharmacokinetics of curcumin in animals and human volunteers
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.