Tohum

Tohum koruyucu bir dış kaplama içine alınmış bir embriyonik bitki 'dir. Tohum oluşumu, gymnosperm ve angiosperm bitkileri dahil olmak üzere spermatophytes tohum bitkilerinde üreme sürecinin bir parçasıdır.

Çeşitli bitkilerin tohumları. 1. Sıra: haşhaş, kırmızı biber, çilek, elma ağacı, böğürtlen, pirinç, karum 2. Sıra: hardal, patlıcan, fizalis, üzüm, ahududu, kırmızı pirinç, paçuli 3. Sıra: İncir, lycium barbarum, pancar, yaban mersini, altın kivi, kuşburnu, fesleğen, 4. Sıra: pembe biber, domates, turp, havuç, matthiola, dereotu, kişniş 5. Sıra: karabiber, beyaz lahana, napa lahanası, levrek dikeni, maydanoz, karahindiba, capsella bursa-pastoris, 6.Sıra: karnabahar, turp, kivi, grenadilla, çarkıfelek meyvesi, melissa, tagetes erecta.
Tohumun yapısı - Salix scouleriana

Tohumlar olgunlaşmış yumurtanın, polen tarafından döllenme ve ana bitki içindeki bir miktar büyümenin ürünüdür. Embriyo, zigot 'dan ve ovülün bütünleşmesinden elde edilen tohum kabuğundan geliştirilmiştir.

Kendilerini çoğaltmak için suya bağlı yöntemler kullanan ve tohumları olmayan eğreltiotları, yosunlar ve ciğerotları gibi daha ilkel bitkilere nispetle tohumlar, gymnosperm ve anjiyosperm bitkilerinin üremesinde ve başarısında önemli bir gelişme olmuştur. Tohumlu bitkiler artık hem sıcak hem de soğuk iklimlerde ormanlardan otlaklara kadar karada biyolojik nişlere baskındır.

"Tohum" terimi ayrıca yukarıdakileri önceleyen genel bir anlama sahiptir; - ekilmiş olabilecek herhangi bir şey ör. "tohum" patatesleri, mısır veya ayçiçeği "tohumları" "tohumları". Ayçiçeği ve mısır "tohumları" söz konusu olduğunda ekilen bir kabuk veya kabuk içine alınmış tohum iken patatesde bir yumrudur.

Tohum, döllenmeden sonra tohum taslağının gelişmesiyle meydana gelir. Bir tohumda içten dışa doğru embriyo, besin dokusu ve tohum kabuğu olmak üzere üç kısım bulunur.

Canlı taslağı (embriyo)

Embriyo kesesindeki yumurta hücresinin döllenmesiyle oluşan yapıya zigot denir. Zigotun gelişerek oluşturduğu yapıya ise embriyo denir. Tohumun canlı olan kısmıdır.

Kısımları:

  • Embriyodaki ilk yaprakçıklara kotiledon yani çenek denir. Açık tohumlu bitkilerin embriysunda ikiden fazla çenek bulunur. Bunlara polikotiledonlu bitkiler denir. Kapalı tohumlu bitkiler ise tek çenekli yani monokotiledon ve çift çenekli yani dikotiledon olarak ikiye ayrılırlar.

Kotiledonlar, besin depo etmekten ve çimlenmeden sonra toprak üstüne çıkarak fotosentezden sorumludurlar.

  • Embriyonik gövde bölgesine plumula denir. Embriyodan gelişen bu meristematik yapı olgun bitkide gövdeyi oluşturmuş olur.
  • Embriyonik kök bölgesine radikula denir. Embriyodan gelişen bu meristematik yapı ise olgun bitkide kökleri oluşturmuş olur.
  • Kotiledonlar ile radikula arasında kalan bölgeye hipokotil denir.
  • Kotiledonların üstünde kalan bölgeye ise epikotil denir.

Besin dokusu

Bitkinin erişkin olmadan önceki beslenme yeridir.

Tohum kabuğu

Yapısında süberin, lignin, kütin gibi maddeler bulundurur. Bu maddeler sayesinde sert bir hal almıştır. Su ve gazlara karşı geçirgenliği azdır. Böylece çimlenme oluncaya kadar aşırı su kaybı ve diğer zararlı etkenlere karşı korunma sağlanmış olur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.