Gövde (botanik)

Gövde, ağacın dallarını taşıyan ve kök tarafından desteklenen ana eksenine verilen ad.[1] Gövdeyi kabuk kaplar ve dış etkilerden korur.[2] Kabuk, ağaçları ayırt etmede de önemlidir ve şekli çoğu zaman türden türe aşağıdan yukarıya doğru değişir. Gövde, ağacın kereste üretimi için en önemli bölümüdür. Gövdelere "gerçek" odunsu bitkilerde olduğu gibi palmiye vb. odunsu olmayan bir çeneklilerde de görülse de iç fizyolojileri farklı olur. Bütün bitkilerde gövdeler zamanla kalınlaşır.

Roystonea regia'nın palmiye örneği.

Gövdeler güneş yanığı gibi hasar alabilir.

Kaynakça

  1. "trunk". http://www.thefreedictionary.com/: The Free Online Dictionary. Erişim tarihi: 30 Nisan 2011. The main woody axis of a tree.
  2. "trunk". http://www.thefreedictionary.com/: The Free Online Dictionary. Erişim tarihi: 30 Nisan 2011. The tough outer covering of the woody stems and roots of trees, shrubs, and other woody plants. It includes all tissues outside the vascular cambium.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.