Don't Lie

"Don't Lie", Amerikan hip hop müzik grubu The Black Eyed Peas'in 2005 yılında yayınlanan Monkey Business adlı albümlerinden çıkan ikinci teklidir. Şarkı, 2006 yılında En İyi Grup Pop Performansı dalında Grammy Ödülü'ne aday gösterildi.

Don't Lie
Monkey Business albümünden
The Black Eyed Peas single
B yüzü "Shake Your Monkey"
Yayımlanma 2005
Format Dijital yükleme
Tarz R&B, sunshine pop
Süre 3:39
Şirket will.i.am, A&M, Interscope
Yazar William Adams, Stacy Ferguson, Jaime Gomez, Allan Pineda, Chris Peters, Drew Peters, Ricky Walters
Yapımcı will.i.am
The Black Eyed Peas tekli kronolojisi
""Don't Phunk with My Heart""
(2005)
"Don't Lie"
(2005)
""My Humps""
(2005)

Ses Örneği

Özellikler ve Başarılar

Şarkı will.i.am, Fergie, Taboo, apl.de.ap, C. Peters, D. Peters ve R. Walters tarafından yazıldı ve will.i.am tarafından bestelendi. Şarkıda Fergie'nin gruba katılımından önce bestelediği solo bir şarkıdan örnekler yer almaktadır.

Şarkı Amerikan müzik listesinde on dört, İngiltere'de altı numaraya kadar yükseldi. Şarkının başarısı, bir sonraki tekli My Humps ile aynı sıralarda yayınlanmasından dolayı azaldı. Yine Latin Amerika listelerinde iki numaraya yükselen Don't Lie, grubun bu listedeki en başarılı şarkılarından biridir.

Müzik videosu

Şarkının videosu grubun bir resmi ile başlar ve grup üyelerinin sırayla ritmik yürüyüşleri ve danslarıyla devam eder. Bunu yağmur ormanları ve gecekondu mahalleleri izler. İlk bölümde şarkı söyleyen will.i.am, kendini eski kız arkadaşıyla kavga ederken bulur. Sonra vokal Fergie'ye geçer. Bu bölümde Fergie bikini üstü ve eteklik altıyla yürür ve şarkıyı söyler. Sonra sıra apl.de.ap'a ve en sonunda Taboo'ya geçer. Bu anda tüm kıyafetler ve mekân değişir ve tüm grup bir sahnede yerini alır. Sahnede geçen bölümlerden sonra kamera odaktan uzaklaşır ve baştaki fotoğraf tekrar görülür.

Listeler

Liste (2005) Tepe
noktası
Avustralya 6
Belçika 14
Kanada 26
Eurochart Hot 100 4
Fransa 7
Macaristan 1
İtalya 8
Yeni Zelanda 5
İspanya 2
İsveç[1] 19
Türkiye 1
ABD Billboard Hot 100 14
ABD Billboard Pop 100 9
İngiltere 6

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.