Batılılaşma

Batılılaşma, dünya toplumlarının sanayi, teknoloji, hukuk, siyaset, ekonomi, yaşam tarzı, beslenme, giyim, dil, alfabe, din, felsefe ve değerler gibi çeşitli alanlarda Batı kültürünün benimsenmesini sağlayan bir süreçtir. Batılılaşma, ticaret, kolonicilik, misyonerlik veya küreselleşme gibi çeşitli yollarla gelişebilir veya ülkede gerçekleştirilen reformlar vasıtasıyla meydana gelebilir.[1] Türkiye,[2] Japonya, Tayvan, İsrail[3] ve devrim öncesi İran tamamen veya kısmen Batılılaşmış ülkelere örnek gösterilebilir.[1]

Bir Batılılaşma örneği: Meiji dönemi, Japonya, Prens Higaşifuşimi Yorihito beyaz eldivenleri, apoletleri, madalyaları ve şapkası ile tipik Batılı bahriyeli üniformasını giymiş vaziyette

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Westernization | Definition, Overview, & Facts". Encyclopedia Britannica (İngilizce). Erişim tarihi: 27 Ocak 2021.
  2. Cagaptay, Soner (2014). The Rise of Turkey: The Twenty-First Century's First Muslim Power. Potomac Books. s. 44. ISBN 9781612346519.
  3. Sheldon Kirshner (16 Ekim 2013). "Is Israel Really a Western Nation?". Sheldon Kirshner Journal. Erişim tarihi: 9 Kasım 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.