Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası veya San Pietro Bazilikası (İtalyanca : Basilica di San Pietro in Vaticano) Roma'daki en büyük 4 bazilikadan (St.John Lateran Bazilikası, San Pietro Bazilikası, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Surların Dışındaki Aziz Paulus Bazilikası) ikincisidir. Vatikan'daki en göze çarpan binadır. Kubbesi ile Roma'nın silüetindeki en önemli parçalardan biridir. Hıristiyanlığın en büyük kilisesidir. 23.000 (2,3 ha) arazi üzerine kuruludur. 60.000 kişilik kapasitesi vardır. İstanbul'un Fethi'nden sonra, Kızıl Elma'nın, Roma'da bulunan Saint-Pierre Kilisesinin mihrabındaki altın top olduğu ileri sürülmüştür.Yapının inşaatına 18 Nisan 1506 tarihinde başlanıp 1626 yılında inşaat tamamlanmıştır.

Aziz Petrus Bazilikası
(Basilica di San Pietro in Vaticano)
Basilica di San Pietro in Vaticano
Temel bilgiler
Yer Vatikan
Koordinatlar 41°54′7.9″K 12°27′11.9″D
İnanç Hristiyanlık
Mezhep Roma Katolik
Durum Bazilika/Katedral
Mimari
Mimari biçim Barok
İnşaat başlangıcı 1506 (Parça parça değişikliklerle)
Tamamlanma 1626
Aziz Petrus Bazilikası içerisinden altarın geniş açılı görünümü

1 Ocak 1547 tarihinde 3.Paulus (Pope Paul III) egemenliğinde , Michelangelo- O dönemde yetmiş yaşın üzerineyken- yapının mimarı oldu. Yapının bugünkü halinin ana mimarı kendisidir. Michelangelo yapı tamamlanamadan ölmüş olsa bile yapıyı diğer insanların tamamlayabileceği seviyeye getirmişti. Michelangelo 2.Julius'un ( Pope Julius II) mezarına oymacılık yapmak, Sistine Şapeli'nde çizimler yapmak-ki bu 5 yılını almıştır- ve devasa 'Kıyamet Günü '(Last Judgement) freskini yapmakla papalar için oldukça fazla çalışma yapmış ve kendisi kardinal ve papalarla çalışmayı oldukça zor bulmuştur. Papa Paulus ona St.Peters'ın yeni mimarı olmasını teklif ettiğine kendisi ilk başta bu işi istememiştir.Aslında Papa Paulus da ilk seçimini Giulio Romano'dan yana kullanmıştır fakat kendisinin ani ölümü üzerine Michelangelo ile görüşmüşür. Michelangelo teklifi yalnızca tamamen kendi istekleri doğrultusunda yaparsa kabul edeceğini söylemiştir.

Michelangelo: '' Bunu sadece Tanrının aşkı ve Havarinin onuru için yapıyorum.'' demiştir.

Ayrıca bakınız

Galeri

Gün batımında Aziz Petrus Bazilikası

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.