İsviçreli Aziz Martin ve Sebastian

İsviçreli Aziz Martin ve Sebastian Kilisesi (Italyanca: Santi Martino e Sebastiano degli Svizzeri)Vatikan şehrindeki Katolik bir kilisedir. Kilise, 1568 yılında İsviçreli Muhafızlar'ın ibadet edebilmesi için Papa V. Pius tarafından inşa edilmiştir. Bu kilise Roma'da İsviçre ulusal kilisesi olarak kabul edilir. Şapel, her gün İsviçreli Muhafızlar'ın kışlalarından Portone di Bronzo'ya giderkenki güzergâh üzerinde bulunmaktadır. Muhafızlar, kiliseye gece ve gündüzleri girebilirler. Muhafızlar, vaftiz ve evlenme törenlerini Aziz Anna Kilisesi'nin papazının izniyle yapabilirler.

İsviçreli Aziz Martin ve Sebastian Kilisesi
İtalyanca:Santi Martino e Sebastiano degli Svizzeri
Aziz Petrus Meydanı'ndan itibaren kilisenin cepheden görüntüsü.
Temel bilgiler
Yer Roma, Vatikan
Koordinatlar 41°54′12.07145″K 12°27′24.13642″D{{#coordinates:}}: sayfa başına birden fazla birincil etiket olamaz
İnanç Hristiyanlık
Mezhep Katolik
Yönetici Alain de Raemy[1]
Web sitesi http://www.schweizergarde.va/
Mimari
Mimar(lar) Nanni di Baccio Bigio
Mimari tür Kilise
Mimari biçim Rönesans
Tamamlanma 1568[2]
Özellikler
Uzunluk 12 metre (39 ft)
Genişlik 9 metre (30 ft)

Tarih

İsviçreli Muhafızlar Papayı 1506 tarihinde korumaya başladılar. Papa V. Pius muhafızların ibadet edebilmesi için kilise yaptırılmasını istedi. Binanın inşaatı mimarı Nanni di Baccio Bigio başkanlığında 1568 yılına dayanıyor. Kilise Hristiyanlık azizlerinden Martin ve Sebastian ile askerlerine ithaf edilmiştir. Martin, Roma ordusunda subaydı fakat sonrasında çileli bir manastır hayatı yaşadı. Sebastian Roma imparatorları Diocletianus ve Maximian'ın Praetorian muhafız komutan olarak atandı ve hayatını kaybetti.

1648'deki Vestfalya Antlaşması'na kadar Almanca konuşan İsviçreli Muhafızlar için Campo Santo Teutonico'daki Santa Maria della Pietà Kilisesi'nde onlar için ayrılmış bir sunak vardı. 1657-1977 yılları arasında arasında İsviçreli Muhafızlar, dini hizmetler için Vatikan'daki Aziz Peregrine Kilisesini (İtalyanca: Vaticano San Pellegrino) kilisesini kullandılar.

Mimari

Dış Cephe

Dört büyük Dor sütunlarını destekleyen bir saçak vardır fakat Forcella'nın bahsettiği "Pius V P.M." kayboldu. Tavanı, kimse tarafından girilemeyen Papa V. Pius'un kollarıyla dekore edilmiştir. Kapı küçük bir üçgen alınlık ile örtünmüştür. Küçük bir üçgen de büyük bir mazgalla örtünmüştür. 1999'da kilise, bir forum ile büyütüldü.

İç Cephe

Şapel, Giulio Mazzoni, Vasari'nin bir öğrenci tarafından fresklerle süslenmiştir. Freskler Carlo Roncelli tarafından yıl 1727-1728 yılında restore edilmiştir ve koruma amaçlı 1967 yılında kaldırıldı ve Vatikan Müzeleri'ne konuldu. Sunaklar üzerindeki freskler, Tanrı'yı temsil eder. Sunaklar Meryem'i temsil eder. Sağ duvarda, sunağın yanında, İsa'yı haçın üstünde, Petrus ve Evanjelist Yuhanna tarafından etrafının çevrildiği şekilde tasvir edilmiştir.

Kaynakça

  1. "Un ufficiale in tonaca per la Guardia del Papa". vatican.va. 27 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2013.
  2. ""Santi Martino e Sebastiano degli Svizzeri", in Tipografia delle belle arti". books.google. Erişim tarihi: 31 Ocak 2013.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.