Alt motor nöron

Alt motor nöron (AMN), 1. Alfa motordan itibaren başlayıp beyinsapı ve omuriliği kas liflerine bağlayan, üst motor nöronlardaki sinir uyartılarını kaslara ileten bir tür motor nörondur. Bir AMN'nin akson uçları bir motorda (kas) biter.

Sınıflandırma

Alt motor nöronlar donattıkları kas liflerini göre sınıflandırılırlar:

Fizyoloji

Üst motor nöronlardan salınan glutamik asit, omuriliğin anterior (ön) boynuzunda bulunan alt motor nöronlardaki depolarizasyonu tetikler. Bu da bir aksiyon potansiyelin aksondan nöromüsküler kavşağa doğru yayılmasına neden olur. Bu kavşakta, sinyali sinaps karşısına iletmek için asetilkolin serbest bırakılır.

Lezyonların sonuçları

Alt motor nöron hasarı, alt motor nöron lezyonudur (AMNL). Bu lezyon, etki alanındaki kas tonusu, dayanıklılık ve reflekslerin azalması sonucu ortaya çıkar. Bu bulgular, üst motor nöron lezyonundaki (ÜMNL) bulgulara zıttır. ÜMNL, elektromiyografi potasiyelleri, fasikülasyon, felç, zafiyet ve çizgili kasın nörojenik atrofisi gibi anomalikleri ifade eder.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.