Üst motor nöron

Üst motor nöronlar (ÜMN), serebral korteks veya beyinsapının motor bölgesinde meydana gelen bir tür motor nörondur ve motor bilgisini son ortak ağa taşır. Bunlar hedef kası doğrudan uyarmakla sorumlu değildir. Ana motor nöronlar istemli hareket sağlar, primer motor korteksin katman V içinde uzanır ve Betz hücreleri olarak adlandırılır. Bu sinir hücrelerinin hücre gövdeleri, beyindeki en büyük gövdelerden bazılarıdır ve yaklaşık 100 μm çapındadır.

Motor sistem

Beynin frontal lobun en önemli bölgelerinden biri primer motor korteks bölümüdür. Bu bölümdeki pramidal hücreler üst motor nöron olarak adlandırılır. ÜMN lifleri primer motor konteks ucundan çıkar ve omurilikteki spinal sinirin anterior kökü veya spinal sinirin posterior köküne iner. Bu noktada ÜMN ile alt motor nöron sinaps yapar. Bu aksonların her biri çizgili kasın bir lifini donatır.

Bu nöronlar beyni omuriliğe bağlar. Alt motor nöronlar, üst motor nöronlardaki sinir uyartılarını kaslara iletir. Glutamik asit, sinir uyartılarını üst motor nörondan alt motor nörona iletir.

Sinir ağları

Üst motor nöronlar, merkezi sinir sisteminde (MSS) birkaç ağa ayrılır:

SistemNöral ağİşlev
Piramidal sistemleromuriliğin anterior (ön) boynuzundaki motor korteksten alt motor nöronabu ağın ana işlevi uzuvların ince motor beceri kontrolünü sağlamaktır. Bu ağ ayrıca vücut dengesini kontrol eder.

Lezyonlar

Nöral ağların azalması hasarı, serebral korteksten omuriliğin alt ucuna kadar olan bölümde oluşur. Bu hasar "üst motor nöron sendromu" olarak adlandırılan semptomu arttırır. Belirtiler, beyin ve omurilik hasarından sonra birkaç gün veya hafta içinde ortaya çıkabilir. Bu belirtilere kas zafiyeti, motor kontrolün azalması örnek verilebilir.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.