Beta motor nöron

Beta motor nöronlar (β-MN'ler), alfa motor nöron ve gama motor nöronlar gibi bir tür alt motor nörondur. β-MN'ler, kas millerinin intrafusal kas liflerini sinirle donatır. Bu lifler yavaş seyirmeyi kontrol eden ekstrafusal kas liflerine yardım eder. Alfa ve gama motor nöronlarda olduğu gibi beta motor nöronun aksonları da miyelinlidir. β-MN'lerin hücre gövdeleri, omuriliğin anterior (ön) boynuzunda bulunur ve çizgili kasa (motor sinir lifine) doğru uzanır. β-MN'ler, alfa ve gama motor nöronlara göre daha büyüktür ve daha hızlı kasılırlar.

Beta motor nöron türleri

İki tür beta motor nöron vardır:

  • Statik beta motor nöronlar. Bu motor nöronlar, ekstrafusal kas lifileri ile birlikte kas milinin nükleer zincir liflerini sinirle donatır.
  • Dinamik beta motor nöronlar. Bunlar, ekstrafusal kas lifleri ile birlikte kas milinin nükleer torba liflerini sinirle donatır.

Gama motor nöronlar kas millerinin yalnızca intrafusal kas liflerini sinirle donatırken, ekstrafusal kas lifleri (örneğin, yavaş ve hızlı seyirme lifleri) alfa motor nöronlar tarafından donatılır.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.