Endonöryum

Endonöryum veya endonöral tüp, çevresel sinir sistemindeki her miyelinli sinir lifinin miyelin kılıfının etrafında yer alan hassas bir bağ doku tabakasıdır.[1] Endonöryum, sardığı sinir lifleri ile birlikte sinir fasikülleri adı verilen gruplar halinde toplanır ve her fasikül kendi koruyucu kılıfı içinde perinöryum olarak adlandırılır. Yeterince büyük sinirlerde birçok fasikül, bir başka kılıf olan epinöryumun içinde toplanabilir.

Sinir yapısı

Endoneurium, içinde az miktarda protein içeren ve endonöral sıvı olarak da bilinen bir sıvı bulunur. Çevresel sinir sisteminde endonöral sıvı, merkezi sinir sistemindeki serebro-spinal sıvıya kavramsal olarak eşdeğerdir. Periferik sinir yaralanmalarında genellikle çevre dokulara artan miktarda endonöral sıvı salgılanır ve bu olay manyetik rezonans nörografisi ile tespit edilebilir. Bu, periferik sinirlerin yaralanmasının tespit edilmesine yardımcı olan bir görüntüleme yöntemi sağlar.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Neurohistology lecture" (PDF). 23 Kasım 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2019.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.