İsrail bayrağı

İsrail bayrağı (İbranice: דגל ישראל, lit. "Degel Yisra'el"), İsrail Devleti'nin kurulmasından beş ay sonra; 28 Ekim 1948'de kabul edililen bayrak. İki yatay mavi şerit arasındaki beyaz zemin üzerine mavi bir Davut Yıldızı tasvir ediyor. İsrail bayrağının mevzuatı, resmî ölçümlerin 160 × 220 cm olduğunu belirtiyor. Bu nedenle resmî oran 8:11'dir. Varyantları ise genellikle 2:3 olmak üzere, birçok çok farklı orandır.

İsrail bayrağı
İsrail bayrağı
İsrail Deniz Kuvvetleri bayrağı
İsrail Hava Kuvvetleri bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) İsrail
Kabul tarihi 28 Ekim 1948
Oran 8:11
Fikir Tallit'i andıran beyaz zemin ve iki mavi çizgi arasında Yahudiliğin simgesi Magen David
Bayrağın teknik çizimi

Mavi renk: "koyu gök mavisi" olarak tanımlanır ancak bazı İsrail bayrakları daha açık veya kapalı olabilmekte.[1] Bayrak, ilk defa 1891'de Siyonist Hareket'in bayrağı olması için tasarlandı.[2] Temel tasarımda, mavi veya bazen lacivert beyaz olan şeritler, Yahudi dua şalı olan Tallit'i (טַלִּית) tasvir etmektedir. Tam ortadaki sembol ise, 1897'de Birinci Siyonist Kongresi tarafından kabul edilen, bir Yahudi sembolü olan Davut'un Yıldızı'dır (Magen David, מָגֵן דָּוִד). Bayraktaki iki mavi şerit Fırat ve Nil nehirlerini temsil ettiği idda eden görüşler de vardır ancak bu Saqr Abu Fakhr'a göre bu bir mitten ibarettir.[1]

2007'de Masada'ya asılan 660 metreye × 100 metre boyutunda ve 5.2 ton ağırlığındaki İsrail bayrağı 'dünyanın en büyük bayrağı olma' rekoru kırdı.[3]

Renklerin anlamı

Renk Anlam
Beyaz Aydınlık, dürüstlük, masumiyet ve barış.
Mavi Güven, sadakat, bilgelik, özgüven, zeka, inanç, doğruluk ve cennet.

Kaynakça

  1. Israel Ministry of Foreign Affairs publication The Flag and the Emblem 17 Nisan 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by art historian Alec Mishory, wherein he quotes "The Provisional Council of State Proclamation of the Flag of the State of Israel" made on October 28, 1948 by Joseph Sprinzak, Speaker.
  2. Varied examples 9 Temmuz 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; Flag ~75% toward cyan from pure blue 27 Ağustos 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. full article:The Flag and the Emblem 15 Temmuz 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Accessed July 28, 2006.
  3. Giant Israeli flag breaks world record for largest in world Haaretz, 25 November 2007
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.