Estonya bayrağı

Estonya bayrağı, Estonya Cumuriyeti tarafından kullanılan resmi bayrak.

Estonya bayrağı
Estonya bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Estonya
Kabul tarihi 1884
Eston bayrağının doğaya yansıması
Cumhurbaşkanlığı forsu
Donanma bayrağı
Askeri bir bayrak
İskandinav stili

Ulusal Estonya bayrağı yatay eşit üç kısımdan meydana gelip, kısımlar yukarıdan aşağıya doğru mavi, siyah ve beyazdan oluşmaktadır. Normal boyutu 105 × 165'tir.

İlk kez bu bayrak Tartu Üniversitesi'ndeki Estonya Öğrenci topluluğunun kullanmaya başlamasıyla 1880'lerde ünlendi ve 1884'te Otepää Papazı tarafından kutsandı. İlk orijinal bayrak hala Estonya ulusal müzesinde sergilenmektedir.

Estonya bayrağındaki renkler hakkında pek çok teori vardır. Bunlardan bir tanesi mavinin eskiden beri gelen özgürlüğü, siyah kaybedilen özgürlüğü, beyaz ise bağımsızlığı ve parlak geleceği simgelediğine dairdir. Ve en çok benimsenen görüş budur. Diğer bir teori ise şair Martin Lipp tarafından ortaya atılmştır.

  • Mavi: Gökyüzü.
  • Siyah: Eston toprağı.
  • Beyaz: Çalışkanlık ve insani değerler.

Mavi rengin kodu;

  • PANTONE table of colours 285 C.
  • CMYK equivalents: C=91, M=43, Y=0, K=0

2001'de Finlandiya, Norveç, İsveç, Danimarka gibi bir İskandinav (Kuzey)ülkesi olan Estonya için İskandinav stilinde bir bayrak daha tasarlandı. Resmi olmamakla birlikte kullanılmaktadır. Amacı Sovyetler Birliği ile Estonya'nın bir alakası kalmadığını gösterip Estonya'nın bir İskandinav ulusu olduğunu göstermektir. Fakat resmi olarak 1880'de oluşturulan bayraklarını kullanmaktadırlar.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.