X-Men Başlangıç: Wolverine

X-Men Başlangıç: Wolverine (Özgün adı: X-Men Origins: Wolverine), Marvel Comics'in kurgusal karakteri Wolverine'den uyarlanan 2009 yapımı süper kahraman filmidir. Gavin Hood tarafından yönetilen filmin başrolünde Hugh Jackman rol almıştır. X-Men üçlemsine çekilen bir ön hikâye niteliğindedir. Çekimler çoğunlukla Avustralya ve Yeni Zelanda'da gerçekleştirilmiştir.

X-Men Başlangıç: Wolverine
X-Men Origins: Wolverine
Film afişi
Yönetmen Gavin Hood
Yapımcı Hugh Jackman
Lauren Shuler Donner
Ralph Winter
Avi Arad
Senarist David Benioff
Oyuncular Hugh Jackman
Liev Schreiber
Danny Huston
Müzik Harry Gregson-Williams
Görüntü yönetmeni Donald McAlpine
Kurgu Nicolas De Toth
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 1 Mayıs 2009
Süre 107 dakika
Ülke  ABD
Dil İngilizce
Bütçe 150.000.000 $[1]
Hasılat 373.062.569 $[2]
Önceki film X-Men: Son Direniş
Devam filmi X-Men: Birinci Sınıf

Konusu

Logan ve Victor Creed çocukluk arkadaşıdır. Birlikte sayısız savaşa katılmışlardır. Amerikan ordusundan William Stryker ikisine mutantlardan bir ekip kurduğunu ve kendisine katılmalarını söyler. Kabul ederler. Stryker bir maddenin peşindedir. Bir görev sonrasında sivil halktan birini öldürmeye kalkan Victor a engel olan Logan ekipten ayrılır. Logan odunculuk yapmaktadır ve sevdiği kadınla sakin bir yaşam sürmektedir. Victor eski ekip arkadaşlarından birini öldürür. Stryker Logan a gelip tekrar ona ihtiyacı olduğunu söyler. Logan kabul etmez. Victor Logan'ın sevgilisine saldırır ve öldürmüş gibi yapıp William Stryker'a getirir. Wolverine çok sinirlenir ve intikam almak için Stryker'ın teklifini kabul eder. Önceden aradıkları madde olan adamantiyumu Logan'ın bedenine enjekte ederler. Stryker doktorlara zihnini silmelerini söyleyince baygın olan Wolverine bunu duyar ve onlara saldırır. Logan kaçar ve yaşlı bir çiftin evine sığınır. Çift ona çok iyi davranır ancak Stryker'ın adamları eve saldırır ve yaşlı çifti öldürür. Logan peşlerine düşer. Adamları yakalar ve öldürür. Stryker mutantları yakalayıp tutsak etmektedir. Süper mutantı yaratarak ve onu kontrol ederek diğer mutantları öldürmeyi planlamaktadır. Stryker'ın yerini öğrenmek için eski ekip arkadaşlarını bulur. Takip onu Gambit'e götürür. Gambit Stryker'ın adasında tutsak kalmıştır. Bu sırada Sabretooth gelir ve Logan'a saldırır. Dövüşürlerken Gambit, Logan onun peşinde olduğunu sanarak kavga ederler ve Sabretooth kaçar. Gambit Wolverine'yi adaya götürür. Stryker Logan'ın sevgilisi Kayla’nın ölmediğini söyler. Kayla gelir ve kız kardeşinin hayatını kurtarmak için yalan söyledim der. Sabretooth gelir ve dövüşürler. Logan onu yener ama öldürmez. Oradan ayrılacağı zaman Wade Wilson Deadpool olarak gelir. Kavga ederler. Deadpool üstün gelirken Sabretooth gelir ve Logan a yardım eder. Birlikte Deadpool'u yenerler. Stryker Logan'ı adamantiyum mermi ile vurur. Logan mermileri dışarı atar ama hafızasını kaybeder.

Yapım

Geliştirme

X-Men serisi sonladığı zaman yapımcılar, her karaktere ayrı bir film yapmaya karar vermiştir. Bu uzun vadeli projeye göre ilk çekilecek film, Magneto'nunki olacaktı. Ancak Magneto'nun yeteri kadar popüler olmadığına ve ilk film için daha güçlü bir karaktere ihtiyaç olduğunu düşünen yapımcılar, Wolverine'nin filmini çekmekte karar almıştır.

David Benioff, 2004 yılının Ekim ayında senaryoyu yazması için görevlendirilene kadar proje ile yaklaşık üç yıl boyunca ilgilenmiştir. Benioff senaryoyu yazmaya hazırlanırken, Barry Windsor-Smith'in "Weapon X" hikâyesini tekrar okudu, ek olarak da Chris Claremont ve Frank Miller'ın 1982 yılındaki sınırlı serisindeki karakterleri gözden geçirmiştir. Jackman, senaryonun yazılmasında Benioff'a yardım etmiştir. Benioff "daha karanlık ve acımasız bir hikâye" yazmayı istedi. Bunun R sınıflandırmasında bir film olacağını düşünüyordu. Jackman R sınıfı bir film yapmaya ihtiyaçları olmadığını söyledi. Ryan Reynolds ve David S. Goyer, 2003 yılında New Line Cinema'da Deadpool'u geliştirmeye başladı. Ancak Blade Trinity'ye odaklanılması ve düşünülen yan ürün filmi yüzünden askıya alındı. Benioff, Jackman'ın komutuyla karakteri eğlenceli olacak bir şekilde senaryoya aktardı, ancak bazı özellikleri sabit kaldı. Gambit de yapımcıların önceki X-Men filmlerine koymak istediği bir karakterdi. Jackman, Gambit'te Wolverine'nin bazı özelliklerinin olduğa inandığı için onu sevdi. Jackman, orijinal üçlemedeki Wolverine ve Pyro'nun hikâyesinin geçmişini de yansıtmak istedi. David Ayer senaryoya katkıda bulundu. Benioff ilk taslağı 2006 yılının Ekim ayında bitirdi. 2007'de Avustralya filminin çekimlerine başlamayı planlayan Jackman, Wolverine'nin çekimlerinin bir yıldan erken bir sürede başlayacağını açıkladı. Amerikan Senaristler Grevi başlamadan önce, James Vanderbilt ve Scott Silver senaryoyu son dakikada yeniden yazdı.

Filmi yönetmesi için Gavin Hood ile anlaşılmadan önce, X-Men ve X2 filmlerinin yönetmeni Bryan Singer ile X-Men: Son Direniş filminin yönetmeni Brett Ratner proje için düşünüldü. Alexandre Aja ve Len Wiseman da yönetmenlik için düşünüldü. Son Direniş'i yönetmesi için görüşülen Zack Snyder bu film yerine Watchmen'i yönetmeyi tercih etti. Tsotsi'nin ana karakteri ve Wolverine arasından ortak bir nokta gören Jackman, filmi yönetmesi için Gavin Hood ile görüştü. Hood, Jackman'a bunun yönetmek isteyeceği türde bir film olmadığını söyledi. Ardından konuyu tartıştılar ve Hood teklifi kabul etti. Hood konu hakkında "Bayraktarlığını ana akım sinemanın yaptığı, ki bence yanlış, bir şey var. Bu basitçe dünyanın iyi - kötü çatışmasından ibaret olduğu fikri... Benim ilgimi daha çok karakterler arasındaki çatışmalar çekiyor. Ama burada kendisinin oldukça bilincinde olan bir süper kahraman var. Bu yüzden de ilgilendiğim konuları alıp işe yarayan bir şekilde daha büyük bir ölçekte yapabileceğimi düşündüm" diye konuştu. Hood önceki filmleri seviyordu, ancak bu filmin onlardan daha farklı bir his vermesini istedi. 20th Century Fox, Ekim ayında filmin gösterim tarihinin 1 Mayıs 2009 olduğunu duyurdu.

Çekimler

Ön çekimler 2007'nin sonlarında, Sydney'deki Fox Studios Australia'da başladı. Principal photography 18 Ocak 2008 tarihinde Yeni Zelanda'da başladı. Dunedin de mekanlar arasındaydı, Queenstown Bölge Konseyi, Fox'u yerel bir buz pateni pistine patlayıcı madde saklamak ile suçladı. Fox, patlayıcıları başka bölgelere götürdü. Patlayıcılar, dört kamera ile çekilen Hudson Çiftliği sahnesinde kullanıldı. Jackman ve Palermo'nun şirketi Woz Productions, belediye ile çevre dostu olacaklarına dair söz vererek anlaştı. Çekimlere Fox ve New Orleans, Louisiana'da devam edildi. Cockatoo Island, Stryker'ın tesisi olarak kullanıldı. Filmin yapımı Sydney'in ekonomisine 60 milyon dolarlık katkı sağladı. Principal photography, 23 Mayıs'ta sonlandırıldı. İkinci ünite filmin çekimlerine 23 Mart'a kadar devam etti. Hodd ve Fox filmin yönetimi üzerinde tartıştı. University of British Columbia'daki çekimler filme dahil edildi.

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. Tourtellotte, Bob (4 Mayıs 2008). ""Wolverine" slashes rivals in debut". Reuters. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2009.
  2. "X-Men Origins: Wolverine (2009)". Box Office Mojo. 5 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.