Profesör X

Profesör X ya da gerçek adıyla Charles Xavier, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmış kurgusal bir karakterdir. X-Men takımının kurucusu ve lideri olarak başta Uncanny X-Men olmak üzere Marvel Comics tarafından yayımlanan çeşitli çizgi roman dizilerinde, X-Men'i konu alan sinema ve televizyon yapımlarında ve video oyunlarında yer alır. Marvel Evreninde insanın kurgusal bir alt türü olan mutantlara üyedir. Mutasyonu ona üstün bir telepati ve telekinezi yeteneği vermiştir. Belirgin özellikleri yürüme engelli ve kel olmasıdır.

Profesör X
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm X-Men #1 (Eylül 1963)
Yaratan Stan Lee
Jack Kirby
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Charles Francis Xavier
Türü Mutant insan
Uyruğu ABD
Takım üyelikleri X-Men
Illuminati
Genoshan Excalibur
Cadre K
Brotherhood of Mutants
Shi'ar Imperium
Starjammers
The Twelve
Defenders
Önemli takma adları Profesör X, Prisoner M-13, Onslaught, Charley, Chuck, Charlie, The Good Shepherd, Bald Phoenix
Güçleri Telepati
Telekinezi

Bir mutant hakları aktivisti olarak, mutantlar ve insanlar arasında barışın ve eşitliğin sağlanması için hem mutant karşıtı insanlara hem de normal insanların mutantların tahakkümü altına alınmasını savunan Brotherhood of Mutants gibi gruplara karşı mücadele etmiştir. Ayrıca genetik, biyofizik, psikoloji ve antropoloji alanlarında doktorası bulunan Charles Xavier, toplumdan dışlanan ve güçlerini kontrol etmekte zorlanan genç mutantları eğitmek ve onlara sığınabilecekleri bir yuva oluşturmak amacıyla Xavier's School for Gifted Youngsters adlı okulu kurmuştur.

Diğer medyalarda Profesör X

Sinema

20th Century Fox tarafından yapılan filmlerde karakterin gençliğini İskoç aktör James McAvoy, yaşlılığınıysa İngiliz aktör Sör Patrick Stewart oynamaktadır.

Belirgin karakter özelliklerini kazanması 2001 yapımı X-Men: Birinci Sınıf ve 2016 yapımı X-Men: Apocalypse filmlerinde işlenmiştir. Birinci Sınıf'ta FBI ajanı Moira MacTaggert'ın Magneto'ya sıktığı ve Magneto'nun da mutant güçlerini kullanarak saptırdığı kurşunlardan biri Xavier'ın omurgasına isabet ederek karakterin belden aşağısını felç etmiştir. Apocalypse'te ise ilk mutant En Sabah Nur, telepati gücünü almak için bedenine transfer olmaya çalışırken saçlarını dökerek kel kalmasına neden olmuştur. Daha sonra arkadaşları transferi yarıda keserek Xavier'i kurtarmıştır.

Televizyon

Marvel ve Saban Entertainment ortaklığıyla yapılarak Fox Kids kanalında yayımlanan çizgi dizideyse yine İngiliz aktör Cedric Smith tarafından seslendirilmiştir. Cedric Smith, rolünü iki bölüm konuk oyuncu olarak katıldığı Spider-Man dizisinde de sürdürmüştür.

Yararlanılan kaynaklar

  • Sanderson, Peter ( April 17, 2006). X-Men: The Ultimate Guide. DK CHILDREN (3rd ed.). ISBN 0-7566-2005-8.
  • Barney-Hawke, Syd, Moreels, Eric J. ( April 1, 2003). Marvel Encyclopedia Volume 2: X-Men. Marvel Comics. ISBN 0-7851-1199-9.
  • Yaco, Linc, Haber, Karen (February 2004). The Science of the X-Men. I Books/Marvel. ISBN 0-7434-8725-7.
  • Marvel Entertainment ( May 7, 2003). The Marvel Universe Roleplaying Game. Marvel Comics. ISBN 0-7851-1028-3.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.