Deadpool

Deadpool Fabian Nicieza ve Rob Liefeld tarafından ilk olarak New Mutants'ın 98. sayısında kötü karakter olarak çıkmıştır. Sonra Wolverine'nin kurduğu X-Force'a katılıp iyilerin safına geçmiştir ama tam olarak iyi bir karakter değil Anti-Kahramandır. Yaratıcılarından Rob Liefeld bir Teen Titans hayranıdır oradaki Deathstroke'un parodisi olarak Deadpool ortaya çıkmıştır. Deathstroke'un gerçek adı Slade Wilson'dır Deadpool'un ise Wade Wilson'dır.

Merc With a Mouth olarak tanınır çünkü çok konuşkandır. Domino onun konuşarak bir adamı intihar bile ettirebileceğini söyler. Deadpool'u diğer karakterlerden ayıran özellikse onun 4. duvarı kırabilmesi yani kendinin bir çizgi roman (oyun, çizgi film vs.) karakteri olduğunu bilmesidir. Okuyucu ile iletişime geçebilir, gerçek dünyayla alakadar konuşabilir, okuyucuyu güldürür. Deadpool Taco ve Chimchanga'ya bayılır. Komik bir kişiliğe sahiptir. Kafasında iki ses vardır biri akılcı diğeri ise eğlenceli fakat saçma şeyler söylemektedir.

Deadpool
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm New Mutants#98 (Şubat 1991)
Yaratan

Fabian Nicieza,

Rob Liefeld
Hikâyedeki bilgileri
Tam adı Wade Winston Wilson
Türü İnsan(Sonradan Mutant olma)
Uyruğu Kanada
Takım üyelikleri Deadpool Corps, X-Force, Thunderbolts, Weapon X, Heroes for Hire, X-Men, Six Pack
Partnerleri Kingpin, Taskmaster, Agent X, Copycat, Wolverine, Cable, Domino, Death,BOB,Spider-Man,Inez Temple(Outlaw)
Önemli takma adları Merc With a Mouth, Jack, Wade T. Wilson, Hulkpool, Tom Cruz, Ninja Spider-Man, X-weapon
Güçleri
 • İyileşme özelliği (Rejenerasyon)
 • Süper insan kuvveti,çevikliği
 • Işınlanabilme (Teleport)
 • Keskin Nişancılık
 • Özel askeri Eğitim
 • Üstün Ninjutsu yetenkleri (Usta Ninjutsu)
 • Telepatlara karşı bağışıklık
 • Ölümsüzlük

Geçmişi

Deadpool'un geçmişi hakkında pek bir bilgi olmamakla beraber olanların doğruluğu ise şüphelidir. Annesinin kansere yenik düşmesi, babasının bir arkadaşı tarafından öldürülmesi[1] ve Kanada ordusundan atılmasından belirsiz bir süre sonra Wilson, Weapon-X programına katıldı.

Anılarında belirtildiği üzere ordudan atılması ve Weapon-X'e katılması arasında geçen süre zarfında Wilson, paralı asker olarak çalışmış ve kariyeri esnasında Deadpool takma adını kullanmıştır.

Bu zaman zarfı hakkında pek bir bilgi verilmese de, kısa anılarında Fas ve Japonya'da[2] gizli görevlerde çalıştığı bahsedilmektedir. ABD'de yıllarında Vanessa Copycat ile tanışır. Wilson bu mutant fahişeyle aşk yaşarken Ortadoğulu bir örgüt tarafından Kör Al olarak tanınan İngiliz Ajanı Althae'yı öldürmesi için kiralanır. Görevinde başarısız olan Wilson, Al'ı elinden kaçırdığı gibi Ortadoğulu örgütü de kendine düşman eder. Başarısızlığının cezası olarak Wilson'ın sevgilisini hedef alan örgüt, Zoe Culloden'in müdahelesiyle emellerine ulaşamaz. Culloden aslında L, L & L adına çalışan bir ajandır. Wilson'ın Mithras adı verilen bir kurtarıcı olduğuna inandığı için onu takip etmektedir. Bu olayların ardından kanser olduğunun farkına varan Wilson tedaviyi reddederek şehirden ayrılır ve Vanessa'yı geride bırakır. Bu gelişme karşısında Wilson'ın Mithras olamayacağını düşünen Culloden ise Wilson'un peşini bırakır ve sonsuza dek ondan kurtulur.

Weapon-X

Weapon-X adı verilen askeri deney programınının kanserini tedavi edebileceğini öğrenen Wilson öneri üzerine programa kayıt olur. Kanserinin çok ileri safhada olması ve tıbbi açıdan yapılabilecek bir şeyin kalmamış olması yüzünden bilim adamları farklı bir yol izlerler. Buna göre Wolverine'in tedavi faktörü Wilson'a eklenecek, lakin bu tedavi faktörü kanserin öldürdüğü her bir hücreyi anında üretebilmesi için geliştirilecektir. Bu nedenden ötürü Deadpool'un tedavi faktörü Wolverine'e göre üstündür.[3]

Deney başarısız olur ve tedavi faktörü Wilson'u etkileyeceğine vücudunu istila eden kanser dokusuyla etkileşime geçer. Neticesiyle, kanser olağandışı bir hızla Wilson'ın bütün vücuduna yayılır. Deneyin başarısız olduğuna kanaat getiren bilim adamları Wilson'ı başarısız deneklerin yanına atarlar.[4]

Deadpool

Bu başarısız denekler bir önceki aşamadan çok daha vahşi deneylere maruz kalırlar, bu vahşet o kadar korkunç durumdadır ki denekler ilk önce kim ölecek diye bahse girerler. Bu bahsin adı Deadpool'dur ( Birebir Türkçeye çevrilirse; Ölü havuzu) buna göre her denek ortak havuza (pool) para yatırır, kazanan bütün parayı alır. Bu yeni deneyler karşısında akli dengesini kaybetmeye başlayan Wilson ölümle yaşam arasında dalgalanırken Ölüm'ü fark eder. Ölüm hala canlı bir ölümlü tarafından fark edildiğini anlayınca şaşırır ve Wilson için farklı hisler beslemeye başlar. Ölümle bir nevi aşk yaşayan Wilson, ona kavuşmak için kendini öldürtmenin yollarını arar. Baş gardiyan Ajax'ı ne kadar kışkırtsa da Dr. Killebrew araştırmaları için Wilson'a canlı ihtiyacı vardır. Bu asi tavırlarıyla Ölüm bahsinin en üst sıralarına tırmanan Wilson, diğer deneklerin de saygısını kazanır. Belirli bir süre sonra Ajax kışkırtmalara daha fazla dayanamaz ve hıncını Wilson'ın arkadaşlarından birinden çıkarır, can çekişen arkadaşını huzura kavuşturmak için kendi elleriyle öldüren Wilson laboratuvarın birinci kuralına karşı gelmiş olur ve bu suçun cezası ölümdür. Ajax, Wilson'ı kalbini sökerek öldürür ve onu ameliyat masasında öylece bırakarak deneklere gözdağı vermeye gider. Wilson'ın ölüm anıda duyduğu inanılmaz nefret ve kin tedavi faktörünün aktif hale gelmesini sağlamış ve Wilson'ı ölümden geri getirmiştir, inanılmaz bir nefret patlaması yaşayan Wilson intikamını almak için Ajax'ın peşinden gider. Ajax'ı gözdağı verirken kıstıran Wilson, makinalı tüfekleriyle Ajax'ı paramparça eder. Weapon-X tarafından katledilen yoldaşlarının anısına kendisine Deadpool adını takar ve laboratuvarı yok ederek olay yerinden kaçar.[4]

Yetenekleri!

Deadpool bir katildir. Sınırları vardır, kadın ve çocuk öldürmez. Düşmanlarını öldürmek onun için bir sanat gibidir. Her öldürüşüne özen gösterir. Ninja eğitimi vardır ayrıca çok da iyi nişancıdır; her silahı kullanabilir ve bunu ister. Kendini ışınlamak için yanında ışınlanma aleti taşır. İyileşme yeteneği çok güçlüdür. İyileşme yeteneği Hulk'ın onu parçalamasına bile dayanabilir. Kafasının ya da vücudunun herhangi bir parçasının kopmasına alışıktır. Deadpool'un iyileşme yeteneği Wolverine'e göre daha iyidir ve ona süper insan kuvveti de verir. Zehir ve alkol benzeri şeylere dayanıklıdır asla sarhoş olmaz. İyileşme yeteneği onun beyin hücrelerini öldürüp canlandırdığından delidir ve şizofrendir. Kafasında onu yansıtan 2 kişiliği daha vardır. Çizgi romanlarda onun düşünce kutuları bu yüzden 2 türdedir. Derisi kanser hücrelerini yeniler ve öldürür bu yüzden derisi çok çirkindir bu nedenle asla kostümünü ve maskesini çıkarmaz. Görsel hafızası çok iyidir kolayca unutmaz. Deli olmasının yanında çok iyi plan yapar. Planları herkese çok saçma gözükür ama en sonunda bütün planları tutar. Ayrıca Deadpool ölümsüzdür fakat ölümsüz olmasının nedeni iyileşme yeteneği değildir.[5] Ölümsüz olmasının nedeni Thanos' un onu lanetlemiş olmasıdır. Yeni X-force 800 yıl sonraki gelecekte hala onun yaşadığını görür. Ayrıca Deadpool İngilizce'nin dışında Almanca,İspanyolca ve Japonca da konuşabilir. Aynı zamanda deli olduğu için beynine girilemez. Telepatlara karşı dayanıklıdır. Yani Professor X gibi kişiler ona pek bir şey ifade etmez.

Skrull İstilası

Deadpool Skrull İstilası sırasında Nick Fury ile anlaşır ve Skrull'lara teslim olur.Çoğu süper kahramanın ki gibi onunda kopyasını yaparlar.Rejenerasyon özelliği yüzünden onun birden çok kopyasını yaparlar.Deadpool Skrull'lara onları eğitme teklifinde bulunur.Onları Deadpool'dan başkasının eğitemeyeceğine ikna olunca onu ordunun koçu yaparlar.Deadpool ilk başta Skrull Deadpool'lar ile diğer kopya kahramanları karşılaştırır ve Skrull'ların onca yıllık emeği olan bütün klonları öldürtür ya da yaralar.Deadpool'a bir şans daha verirler ve bu sefer kopyalara birbirlerini vurdurtur.Sonra kopyalar kafayı yer ve diğer Skrull'ları öldürmeye başlar.Deadpool bu süre içinde Nick Fury'le konuşur ve Skrull Kraliçe'sini öldürmek için olan bilgiyi almak üzeredir.Fakat o anda Super Skrull Deadpool'un peşine takılır.Super Skrull'ı atlatır ve Skrull bilim adamının yanına gider ve onun yanındaki Deadpool ordusunun işe yaramayacağını çünkü Deadpool'un rejenerasyon özelliğinin sadece kanser olanlarda düzgün çalıştığını söyler bu sırada kopya Deadpool'lar patlayarak ölürler. Deadpool Fury ile konuşmaya başlar fakat kraliçeyi öldürmek için gereken bilgiyi bulamazlar. Bilgi Norman Osborn tarafından çalınmıştır ve Osborn bu sayede kraliçeyi öldürüp kahraman olmuştur.

AXIS

AXIS olayı sırasında Deadpool ve Magneto Red Onslaught'a karşı birleşmişlerdir.Herkesi farklı etkileyen tersine çevirme büyüsünden Deadpool'da etkilenir.Bunun üzerine beyninin barışçıl yanı onun aklının ve vücudunun kontrolünü ele alır.Adını değiştirip Zenpool olur.Kostümü renk açısından X-Force kostümüne benzerdir.

Öbür Deadpool'lar

 • Lady Deadpool: Deadpool'un kadın versiyonudur. Neredeyse tek farkı kadın olmasıdır. İsmiyse Wanda Wilson'dır. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Kidpool: Deadpool'un çocuk versiyonudur. Dogpool'u çok sever. Kılıç yerine 2 yeşil Lightsaber kullanır. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Dogpool: Köpektir ve aynı rejenerasyon özelliğine sahiptir. Dreadpool tarafından öldürülmüştür.
 • Headpool: Kafasını kaybeden Zombie Deadpool'dur. Kendisi Merc With a Mouth serisinin önemli karakterlerindendir. Kafası kopuktur ve vücudu yoktur kafasının üstünde bir pervane vardır böyle hareket eder. Deadpool Kills Deadpool'un 1. sayısında Dreadpool tarafından mikrodalga fırına konur ve patlar.
 • Deadpool Pulp: Deadpool'un Noir versiyonudur. Maskesinin altı açıktır. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Dreadpool: Sadece kostümü farklıdır. X-Men, Deadpool'u tımarhaneye kapatır ve orada Doktor Psiko isminde biri beynindeki diğer 2 kişiliği yok eder ve onu Marvel evrenini öldürmeye zorlar o da yapar. Sonra klasik roman karakterlerini öldürüp bizim evrenimiz ve diğer evrenlerdeki Deadpool'lara sataşır. Deadpool savaşı başlatır.
 • Golden Age Deadpool: Deadpool Kills Deadpool'un 1. sayısında Dreadpool tarafından öldürülür. Maskesi gaz maskesi gibidir.İsmi Wheezy Wilson'dır
 • Evil Deadpool: Deadpool'un kesilen parçalarının bir araya getirilerek oluşturulmuş klonudur. Bir nevi Frankenstein canavarının Deadpool versiyonudur.
 • Pandapool: Deadpool'un panda versiyonudur. Deadpool Kills Deadpool'da çıkmıştır.
 • Wolverinepool: Deadpool'un Wolverne halidir. Onun gibi pençeleri vardır.Dreadpool'un tarafındadır. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • D.E.A.D.P.O.O.L.: M.O.D.O.K.'un Deadpool versiyonudur. Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür. Dreadpool'un tarafındandır.
 • Galactipool: Deadpool'un Galactus versiyonudur. Lady Deadpool'un kendini feda etmesiyle Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Deadpool The Duck: Deadpool'un Howard The Duck versiyonudur. Dreadpool'un tarafındadır.Deadpool Kills Deadpool'da ölmüştür.
 • Wade Wilson (Earth-TRN352): Deadpool'un Groot versiyonudur. Deadpool'un tarafındadır. Yanarak ölmüştür.

İlişkileri

Sonsuza Dek Dostları

Deadpool'un kendine en yakın gördükleri: Fantomex, Genesis,, Taskmaster, Punisher, Bullseye (Eskiden), Cable, Gambit, Domino, Pcylocke, Demir Adam, Karadul, , Blind Al, ve tabii ki HYDRA Ajanı BOB,Örümcek Adam .

Düşmanları

Deadpool'un düşman ve rakipleri: Bullseye, Wolverine (bazen), Sabretooth, Kingpin, Taskmaster (bazen], Rhino, Punisher (bazen), Thanos, Blind Al, Evil Deadpool, Örümcek Adam (bazen), Hulk, Kırmızı Hulk, Daredevil.

Aşkları

Deadpool'un ,ilk aşkı Vanessa`dır, eski karısı Gretchen, Shiklah (Şu anki karısı)

Deadpool ve Death

Death ölümün ta kendisidir. Thanos, Deadpool’u aşkı olan Death’ten uzak tutmak için ona rejenerasyon laneti verdiğinden Deadpool ölemez ve Death ile bir araya gelemez.

Shiklah

Dracula tarafından aldığı bir iş sırasında Shiklah ile tanışır.Shiklah ölülerin şeytani kraliçesidir ayrıca kötü karakterler arasındandır.Deadpool ile birkaç kez dövüşüp en sonunda nişanlanmışlardır.Doğal olarak evlenmişlerdir.Deadpool'un Düğünü adlı sayının kapağında toplam 232 karakter vardır ve tek bir çizgi roman kapağındaki en çok karakter rekorunu kırıp Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.

Öbür Medya

 • Wolverine ve X-Men yayından kaldırılmadan önce şovda Nolan North tarafından seslendirilmiştir.
 • X-Men Başlangıç: Wolverine filminde Wade Wilson'u Ryan Reynolds ve Deadpool (Mutant-X) karakterini Scott Adkins oynamıştır.
 • X-Men Legends 2:Rise of Apocalypse'te boss olarak çıkmıştır.
 • Marvel:Ultimate Alliance'da oynanılabilir karakterdir.John Kassir tarafından seslendirilmiştir.
 • X-Men Origins:Wolverine'in video oyununda Steven Blum tarafından seslendirilmiştir ve filmin sonundaki transformasyonu oyun sonu boss'udur.
 • Ultimate Deadpool Spider-Man:Shattered Dimensions'ta Nolan North tarafından seslendirilmiştir.Kendi televizyon programını yapmaktadır ve Spider-Man ile boss olarak karşılaşır.
 • Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds oyununda oynanılabilen karakterdir.Street Fighter karakterleri gibi Shoryuken hareketi yapabilir,yine dördüncü duvarı kırar ve özel hareket olarak kendi enerji barını düşmanının kafasına vurur. Nolan North tarafından seslendirilmektedir..
 • Marvel Super Hero Squad Online'da oynanılabilir karakterdir.Tom Kenny tarafından seslendirilmektedir
 • Little Big Planet'de kendi kostümü giyilebilirdir.
 • MMORPG oyunu Marvel Heroes'da oynanılabilirdir Nolan North tarafından seslendirilmektedir.
 • 2013 yılında High Moon Studios tarafından sırf kendi için bir oyun yapılmıştır.Oyunda yine 4. duvarı bolca kırar.Oyunda yapımcıları ve kendi seslendirmeni olan Nolan North'u bile telefon ile arar.Oyunun adı tabii ki Deadpool'dur.
 • 2016'da, Tim Miller yönetmenliğinde, başrolde yine Ryan Reynolds'u izleyeceğimiz filmi vizyona girmiştir.

Bilgiler

 • Taskmaster'a göre Deadpool çoğunlukla saldırılardan sola doğru kaçarmış.
 • 4. duvarı kırabilen birkaç Marvel karakterinden biridir.Deadpool'dan sonra bunu en çok yapan karakterler She-Hulk ve Spider-Man'dir.
 • Tıraş olmakta berbattır.
 • Deadpool'un yüzü nedeniyle maskesini halka açık yerlerde çıkaramaması ona zor gelmektedir.Onun için girmediği en önemli yerlerden biri Taco Bell isimli restorandır.
 • Deadpool'un konuşma balonları diğer karakterlerden farklı olarak her zaman sarı olarak çıkar.Bunun nedeni karakterini yansıtmasıdır(Kimse onun sesinin neden özel olduğunu bilmez).Blind Al ilk gözüktüğü yıllarda Deadpool'un sesini "benzin ve çakıl taşı" karışımına benzetmiştir.
 • Deadpool bir keresinde Loki tarafından lanetlenmiştir.Lanet onun Tom Cruise gibi görünmesine neden olmuştur.
 • Gambit bir keresinde Deadpool ile yaptığı dövüşten sonra onunla karşılaşmanın intiharla aynı şey olduğunu söylemiştir.
 • Ultimate Spider-Man serisinde kötü bir karakterdir.Suratındaki deri yoktur bu yüzden kafası bir çeşit fanusun içindedir üzerine maskesini takmaktadır.
 • Maskesi olmadan çoğunlukla mutsuz bir görünümü ve davranışı vardır.
 • Bullseye ona karşı pes edip dövüşmek yerine ona çok para teklif edince süper zengin olur en sonunda kendine bir televizyon alır.Bir süre Batman gibi süper kahramanlık yapar bu süre içerisinde yardımcısı olarak Hydra Ajanı Bob'u yanına alır ve onu bir kuş gibi giydirir.
 • En iyi arkadaşının Wolverine olduğunu düşünmektedir.
 • Spider-Man'in kostümünün onunkine benzediğini düşünür. Onunla pek alakası olmayanlar ona Ninja Spider-Man'de demiştir.
 • Çocukluk kahramanı Captain America'dır. Buna rağmen onunla dövüşürken acımasız olabilir.
 • Sorunlu bir çocukluk geçirmiştir. Bir Flashback'te babasının dişini kırıp arabadan düşürür. Bunu babasının elinden aldığı içki şişesiyle yapar.
 • Üyesi olduğu Thunderbolts'un bütün üyelerini öldürmek için ayrı ayrı planlar yapmıştır. Takım Red Hulk, Elektra, Venom (Flash Thompson), Ghost Rider ve Punisher'dır.
 • Tüm Jackie Chan filmlerini izlemiştir.
 • Köstümünün üstüne başka bir kıyafet giymeye çekinmez.
 • Cable and Deadpool serisinde Cable ile garip bir ortaklığa girer "Civil War" olayı sırasında birbirleriyle düşman olurlar.
 • Gerçek adının her ne kadar Wade Wilson olduğu söylense de bunun ne kadar gerçek olduğu bilinmemektedir.
 • Thanos tarafından lanetlenmiştir ve bu nedenle rejenerasyon gücüne sahip olmuştur.

Dış bağlantılar

Kaynakça

 1. Cable & Deadpool #19
 2. Deadpool & Widdle Wade Team-Up
 3. Deadpool, Vol. 1: Secret Invasion
 4. Deadpool Annual Deadpool and Death (1998)
 5. "Parodi Süper Kahraman Deadpool Nasıl Bu Kadar Sevildi?". 4 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.