Vasal devlet

Vasal devlet kendinden üstün bir devlet ya da imparatorluğa Ortaçağ Avrupasındaki feodal vasallığa benzer bir şekilde bağlı olan devlettir. Bağlılıklar sıklıkla askeri destek karşılığı bir takım imtiyazlar vermek şeklinde gerçekleşir. Bazı durumlarda, vasal devlet düzenli haraç ödüyor olabilir; bu durumda haraçgüzar devlet tanımı daha uygun düşer. Günümüzde kullanılan yaygın terimler kukla devlet, protektora (himaye), bağımlı devlet ve uydu devlettir.

Tarihi örnekleri

Truva ve diğer bazı Arzava toprakları Hitit İmparatorluğunun vasal devleteriydi.[1]

Osmanlı İmparatorluğu

1590 yılında Osmanlının vasal devletleri

Osmanlı İmparatorluğu topraklarının uç kısımlarında yer alan bazı vasal ve haraçgüzar devleti denetliyordu. Farklı şekillerde uygulanan vasallık, bazı bölgelerin kendi liderini seçmesine izin veriyordu. Bazı devletler ise topraklarının haracını ödüyordu.

18. yüzyılda Eflak, Boğdan ve Kırım hanlığı dahil birçok vasal devlet Osmanlı'nın denetimindeydi.

Antik Çin

Antik Çin'de Zhou Hanedanı zamanından (MÖ 1046770)Han Hanedanına (MÖ 206 BC220) kadar çeşitli sayıda vasal devlet olmuştur.

Bu vasallar küçük şehir devletlerini içerdiği gibi büyük toprakları elinde tutan Chu ve Qi gibi devletleri de içeriyordu. Daha sonra, bu vasal devletlerden biri bütün Çin'i fethetmiş ve imparator Çin Şi Huang'ın buyruğu altında birleştirmiştir.

Kaynakça

  1. Bryce, Trevor (2005). The Trojans and their neighbours. Taylor & Francis. ISBN 9780203695340. 26 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.