Teknoloji tarihi

Teknoloji tarihi, aletlerin ve tekniklerin icat tarihidir ve dünya tarihinin kategorilerinden biridir. Teknoloji, taş aletler kadar basitten karmaşık genetik mühendisliğine ve 1980'lerden beri ortaya çıkan bilgi teknolojisine kadar uzanan yöntemlere atıfta bulunabilir. Teknoloji terimi, sanat ve zanaat anlamına gelen Yunanca techne kelimesinden ve kelime ve konuşma anlamına gelen logos kelimesinden gelir. İlk olarak uygulamalı sanatları tanımlamak için kullanıldı, ancak şimdi çevremizdeki çevreyi etkileyen gelişmeleri ve değişiklikleri tanımlamak için kullanılıyor.[1]

Yeni bilgi, insanların yeni şeyler yaratmasını sağladı ve tersine pek çok bilimsel çaba insanlara daha önce ulaşamadıkları yerlere seyahat etmede yardımcı olan teknolojiler ve doğayı doğal duyulardan daha ayrıntılı olarak bilimsel araçlarla mümkün kılındı.

Teknolojinin çoğu uygulamalı bilim olduğu için teknik tarih bilim tarihi ile bağlantılıdır. Teknoloji kaynakları kullandığından, teknik tarih ekonomi tarihine sıkı sıkıya bağlıdır. Bu kaynaklardan teknoloji, günlük yaşamda kullanılan teknolojik eserler de dahil olmak üzere başka kaynaklar üretir.

Teknolojik değişim, bir toplumun kültürel geleneklerini etkiler ve onlardan etkilenir. Ekonomik büyüme için bir güç ve ekonomik, politik, askeri güç ve refahı geliştirme ve projelendirme aracıdır.

Kaynakça

  1. "history of technology – Summary & Facts". 30 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.