Robert Richardson (fizikçi)

Robert Coleman Richardson (26 Haziran 1937, Washington - 19 Şubat 2013) "helyum-3'ün üstünakışkanlığını keşfettikleri için" David M. Lee ve Douglas D. Osheroff ile birlikte 1996 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan Amerikan fizikçidir.

Robert Coleman Richardson
Doğum 26 Haziran 1937
Washington, ABD
Ölüm 19 Şubat 2013 (75 yaşında)
Milliyet Amerikalı
Mezun olduğu okul(lar) Virginia Tech
Duke Üniversitesi
Ödüller 1996 Nobel Fizik Ödülü
Kariyeri
Dalı Fizikçi
Çalıştığı kurumlar Cornell Üniversitesi
Doktora
danışmanı
Horst Meyer
Kartal izci olan dört Nobel Ödülü sahibinden biridir.

Günümüzde fizik dalında Floyd Newman Profesörü ve Araştırma Dekan Yardımcısı olarak Cornell Üniversitesi'nde görev yapmaktadır.

Eğitimi

Washington-Lee Lisesi'nden mezun oldu. 1958 yılında lisans, 1960 yılında yüksek lisans eğitimini Virginia Tech'te yaptı. 1965 yılında Duke Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı.

Çalışmaları ve Ödülleri

Geçmiş deneysel çalışmaları çok düşük ısılardaki fiziksel fenomenler alanına odaklanmıştır.

1996 yılında helyum-3'ün süperakışkanlığını keşfettikleri için David Morris Lee ve Douglas Osheroff ile birlikte Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı.

Kişisel bilgiler

1962 yılında Betty McCarthy ile evlenmiştir ve bu evlilikten iki kızı vardır: Jennifer (d. 1965) ve Pamela (d. 1966).

Ayrıca Richardson ABD'de en yüksek izcilik rütbesi olan kartal izci rütbesine sahiptir ve kartal izci olan dört Nobel Ödülü sahibinden biridir. Kartal izci rütbesi olan diğer üç Nobel Ödüllü kişi Nobel Fizik Ödülü alan Frederick Reines ile Nobel Kimya Ödülü alan Peter Agre ve Dudley R. Herschbach'tır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.