Joseph Taylor

Joseph Hooton Taylor Jr. (d. 29 Mart 1941, Philadelphia), Amerikalı astrofizikçi. Kütleçekim çalışmaları için olanaklar yaratan bir buluş olan yeni bir tür pulsarı keşfettiği için Russell Alan Hulse ile birlikte 1993 yılında Nobel Fizik Ödülü almıştır.

Joseph Hooton Taylor
Doğum 29 Mart 1941 (1941-03-29)
Philadelphia, Amerika Birleşik Devletleri
Milliyet Amerikalı
Mezun olduğu okul(lar) Haverford College
Harvard University
Ödüller Wolf Fizik Ödülü (1992)
Nobel Fizik Ödülü (1993)
Kariyeri
Dalı Fizikçi
Çalıştığı kurumlar Princeton University
University of Massachusetts
Amherst Five College Radio Astronomy Observatory

Biyografi

Joseph Taylor 29 Mart 1941 tarihinde ABD'nin Philadelphia şehrinde doğmuştur. Kendisi 7 yaşında iken ailesiyle birlikte New Jersey'e gitti. New Jersey'deki Moorestown Friends School okuluna başvurdu ve oradan mezun olduktan sonra 1963 yılında Haverford College'de fizik öğrenimi gördü. 1968 yılında da Harvard Üniversitesi'nde astronomi eğitimini aldı. Harvard Üniversitesi'nde kısa bir araştırma konumundan sonra University Of Massachusetts Amherst'e gitti. Sonunda Astronomi Profesörü ve Five College Astronomy Observatory'de genel müdür yardımcılığı yaptı. Taylor'un Ay ile ilgili ölçümleri oldu. Jocelyn Bell ile birlikte yakın bir teleskopla ilk radyo pulsarını keşfetti.

Joseph Taylor, aynı zamanda K1JT çağrı işareti ile amatör radyo operatörüdür. Radyo amatörleri arasında kullanılan, çok zayıf sinyaller ile haberleşme protokolünü (WSJT) ve yazılımını geliştirmiştir.[1]

Dış bağlantılar

  1. http://physics.princeton.edu/pulsar/k1jt/
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.