Yakir Aharonov

Yakir Aharonov (İbranice: יקיר אהרונוב; d. 28 Ağustos 1932)[1] Kuantum Fiziği üzerine uzman bir fizikçi.

Yakir Aharonov
Doğum 28 Ağustos 1932 (1932-08-28)
Hayfa
Kariyeri
Dalı Fizikçi
Doktora
danışmanı
David Bohm

Yakir Aharonov, 1932 yılında Hayfa'da doğdu. İlk öğretimini doğduğu yerde okudu ve Kiryat-Chaim lisesinden mezun oldu. 1956 yılında lisans eğitimini İsrail Teknoloji Enstitüsü'nden alarak mezun oldu. Burada lisansüstü çalışmalarına devam etti ve daha sonra doktora danışmanı David Bohm ile birlikte İngiltere’deki Bristol Üniversitesi'ne taşındı. 1960 yılında doktorasını aldı. Doktorasını aldıktan sonra Massachusetts Brandeis Üniversitesi'nde araştırma görevlisi, kıdemli öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etti. Yeshiva Üniversitesi Belfer Enstitüsünde profesör unvanını aldı. 1973 - 2006 yılları arasında Tel Aviv Üniversitesi ve Güney Karolina Üniversitesi’nde 39 yıl ortak profesörlük yaptı. Daha sonra George Mason Üniversitesi ve Chapman Üniversitesi'nde çalıştı.

Elli yıl boyunca araştırma yaptığı Kuantum Teorisine daha derin bir anlayış getirdi ve birçok yeni etkileri keşfetti. Bu etkilerin ilk ve en önemlisi 1959 yılında ortaya attığı Aharonov-Bohm etkisidir. Bu keşif, o zamandan beri Kuantum Teorisi'nin 20. yüzyılın ikinci bölümüne düşen zaman diliminde en önemli keşiflerinden biri olarak kabul edilmiştir. Bu şaşırtıcı keşif, Kuantum Teorisi parçacıkların lokalize kuvvetlerden uzakken duyarlı olabileceğini kanıtladı. Aharonov ve Bohm çalışmalarıyla Wolf Ödülünü almışlardır. Kuantum Fiziğinin temelleri, biyoloji, matematik ve mühendislik bilimlerine olağanüstü katkıları nedeni ile Amerika Birleşik devletleri Başkanı Barack Obama tarafından Ulusal Bilim Madalyası (2010) ödülüne layık görüldü. Bundan sonraki çalışmaları Aharonov ve çalışmayı yaptığı bilim insanlarının isimleriyle anılmıştır.

Aldığı ödüllerden bazıları; Weizmann ödülü (1984), Fizik Rothschild ödülü (1984), İsrail Fizik ödülü (1989), Franklin Eliot Cresson madalyası (1991), Hewlett- Packart Europhysics ödülü (1995), Fizik Wolf ödülü (1998)

Kaynakça

  1. "Yakir Aharonov's Homepage at Chapman University". Chapman University. 25 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.