Pythio Tren İstasyonu

Pythio Tren İstasyonu, Osmanlı döneminde Kuleliburgaz Tren İstasyonu, Yunanistan'ın Evros ili, Orestiada (Kumçiftliği) ilçesine bağlı Pythio (Kuleliburgaz) köyündeki Yunanistan Demiryolları Örgütü (ΟSE)'ne ait tren istasyonudur.

Pythio Tren İstasyonu
Kuleliburgaz Tren İstasyonu
Yapı Bilgileri
Konum: Pythio (Kuleliburgaz)
Ülke: Yunanistan
Yapım tarihi: 1874

Tarihçe

İstasyon, Chemins de fer Orientaux / Rumeli Demiryolu (CO) Şirketi tarafından günümüzde İstanbul-Sirkeci - Pythio demiryolu olarak adlandırılan kısmı için inşa edilerek 1873'te hizmete girmiştir.[1] Bu dönemde demiryoluyla İstanbul'dan Edirne'ye ulaşabilmek için önce Uzunköprü'de Meriç Nehri geçilerek Kuleliburgaz'a ulaşılıyor, ardından da nehre paralel bir şekilde kuzeye doğru gidilerek Edirne'ye varılıyordu. O dönemlerde Karaağaç mahallesindeki Karaağaç Tren İstasyonu Edirne Garı olarak hizmet veriyordu.

Kuleliburgaz ve çevresi Balkan Savaşları'nda Bulgaristan'ın, I. Dünya Savaşı'nda ise Yunanistan'ın egemenliğine girdi. Bu nedenle de demiryolu hattının bir bölümü Yunan toprakları içerisinde kaldı. Bu durum sebebiyle de 1971'e kadar İstanbul'dan Edirne'ye demiryoluyla ulaşabilmek için Yunan topraklarına giriliyor ve yaklaşık 40 km'lik bir medafe kat ettikten sonra tekrar Türk topraklarına giriliyordu. O dönemlerde Kuleliburgaz ve bölgedeki diğer birkaç istasyondan geçmek sanki Türkiye'deki herhangi bir istasyondan geçmek kadar sıradan ama bir o kadar da ilginçti.

1971'de Türk topraklarındaki Pehlivanköy - Svilengrad demiryolu hattının ve Yunan topraklarındaki Nea Vissa - Marasia kestirmesinin hizmete girmesiyle birlikte Karaağaç Tren İstasyonu kapatılmıştır. Bu tarih itibarıyla trenler Türk toprakları içinde kalarak doğrudan -yeni inşa edilen- Edirne Garı'na ulaşabilmeye başlamış ve Pythio Tren İstasyonu'nun önemi Türkiye açısından bitmiştir. Yunanistan açısından ise istasyon hala ülkeyi Avrupa'ya bağlayan ana demiryolu koridorlarından birinin üzerinde yer almakta ve birçok trene hizmet vermektedir.

Demiryolu hattı

OSE
  • Dedeağaç - Svilengrad demiryolu
TCDD

Hizmetler

Güzergâh

Yunanistan Demiryolları Örgütü (OSE)
TrainOSE
Önceki İstasyon Bölgesel Tren Sonraki İstasyon Sefer Sıklığı
Petrades
Dedeağaç yönünde
Dedeağaç - Dikaia Bölgesel Treni
Rigio
Dikaia yönünde
-

Kaynakça

  1. "Rumeli Demiryolları'nın Tarihi". 31 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.