PlayStation Portable sistem yazılımı

PlayStation Portable sistem yazılımı, PlayStation Portable için resmi bir ürün yazılımıdır. PocketStation'un ardılı, PlayStation Vita sistem yazılımının öncülü oldu. LiveArea'yı grafik kabuğu olarak kullanır. PlayStation 3 konsoluna benzer şekilde XrossMediaBar'ı (XMB) kullanıcı arayüzü olarak kullanır. Güncellemeler, PlayStation Portable homebrew uygulamalarının ve eklentilerinin sistemde yürütülmesini önlemek için yeni güvenlik fonksiyonlarının yanı sıra güvenlik yamalarını da ekler.[1] Güncellemeler dört şekilde elde edilebilir:

  • Wi-Fi üzerinden doğrudan PSP'ye indirme. Bu, XMB'den [Ayarlar], [Sistem Güncelleme] seçilerek yapılabilir.
  • Bir PC'ye indirme, sonra bir USB kablosu veya Memory Stick ile PSP'ye aktarma.
  • Bazı oyunların Universal Media Disc'inde bulunur. Bu oyunlar UMD'lerinde bulunan sürümlerden daha eski bir firmware ile çalışmayabilir.
  • PS3'ten PSP sistemine USB kablosu ile indirme yolu ile. (Yalnızca Japonca ve Amerikan versiyonu)
PlayStation Portable sistem yazılımı
Geliştirici(ler) Sony Computer Entertainment
İlk yayınlanma 12 Aralık 2004) (2004-12-12)
Güncel sürüm 6.61 / 15 Ocak 2015) (2015-01-15)
İşletim sistemi Unix benzeri
Platform PlayStation Portable
Resmî sitesi Sitesi

Sistem yazılımı güncellemeleri herhangi bir bölgedeki konsollarla kullanılabilirken, Sony yalnızca sistemin satın alındığı bölgeye karşılık gelen bölge için yayımlanan sistem yazılımı güncellemelerini indirmeni önerir.[2] Sistem yazılımı güncellemeleri, bir web tarayıcısı, Adobe Flash Player 6 desteği, görüntüler, ses ve video için ek kodekler, PlayStation 3 bağlantısı ve çeşitli güvenlik açıklarına, güvenlik açıkları ve homebrew programlarının yürütülmesine karşı yamalar dahil olmak üzere çeşitli özellikler ekledi. Batarya en az% 50 oranında şarj edilmiş olmalıdır, aksi takdirde sistem güncellemenin yüklenmesini önler. Sistem yazılımına yazarken güç kaynağı kesilirse, sistem servis modunda başlatılmadığı veya garanti kapsamındaysa onarım için Sony'ye gönderilmediği sürece konsol çalışmayacaktır.

Yazılımın şu anki sürümü olan 6.61, 15 Ocak 2015'te kullanıma sunuldu. Bu, önceki 6.60 sürümünün 2011'de piyasaya sürülmesinden sonra üç yıldan daha fazla süren küçük bir güncellemedir.

Teknoloji

Grafik kabuk

PlayStation Portable, PlayStation 3 (PS3) konsolunda, çeşitli Sony BRAVIA yüksek çözünürlüklü televizyon'larda, Blu-ray Disc oynatıcılarda ve daha birçok Sony ürününde de kullanılan grafiksel kullanıcı arayüzü olarak XrossMediaBar'ı (XMB) kullanır.[3] XMB, ekranlar arasında kategoriler halinde görülen ekran üzerinde yatay olarak görüntüler. Kullanıcılar, bir seçenek seçmek için herhangi bir işaretçiyi kullanmak yerine, simgeleri ekranda ileri veya geri hareket ettirerek D-pad'in sol ve sağ düğmelerini kullanarak aralarında gezinebilirler. Bir kategori seçildiğinde, genellikle seçilen simgenin üstüne ve altına yayılacak şekilde seçmek için daha özel seçenekler vardır. Kullanıcılar D-pad'in yukarı ve aşağı düğmelerini kullanarak bu seçenekler arasında gezinebilir.

XMB uygulamalarının sunduğu temel özellikler, cihaz ve yazılım sürümüne göre değişir. PSP konsolunda XMB, Fotoğraflar, Müzik, Videolar, Oyunlar, Ağ Oluşturma (web tarayıcısının kullanımına izin verir), Ayarlar ve Ekstralar için üst düzey simgelere sahipti.[4] Ayrıca, XMB bir dereceye kadar çoklu görev sunar. PSP ile müzik çalarken Ana Sayfa düğmesini kullanmak, kullanıcıların müziği durdurmadan fotoğraflara göz atmalarını sağlar. XMB, PSP ve PS3 gibi Sony ürünleri için başarılı bir kullanıcı arayüzü olduğunu kanıtlarken, PlayStation 4 ve PlayStation Vita gibi gelecek nesil Sony video oyun konsolları artık bu kullanıcı arayüzünü kullanmıyor. Örneğin, XMB, PS Vita'daki LiveArea arayüzü ile değiştirildi.[5]

İnternet tarayıcısı

PlayStation Portable, İnternette gezinmek için bir web tarayıcısı ile birlikte gelir. Web tarayıcısı, Access Co. Ltd. tarafından üretilen NetFront tarayıcısının bir sürümüdür ve 2.00 sistem yazılımı güncellemesiyle ücretsiz olarak yayınlanmıştır. Tarayıcı, HTTP çerezleri, formlar, Cascading Style Sheets ve temel JavaScript yetenekleri gibi en yaygın web teknolojilerini destekler.[6]

Sürüm 2.50 yükseltmesi, tarayıcının kodlama menüsünde seçenekler olarak Unicode (UTF-8) karakter kodlaması ve Otomatik Seçim eklendi ve ayrıca çevrimiçi formlar için giriş geçmişinin kaydedilmesini de sağladı.

PSP'nin sistem yazılımının 2.70 sürümü, tarayıcıya temel Flash yeteneklerini tanıttı. Ancak, oynatıcı Flash sürüm 6'yı, mevcut masaüstü sürüm 11'in arkasındaki beş yinelemeyi, bazı web sitelerinin görüntülenmesini zorlaştırarak çalıştırıyor.[7]

Üç farklı görüntü oluşturma modu vardır: "Normal", "Just-Fit" ve "Smart-Fit". "Normal" sayfayı hiçbir değişiklik göstermeden görüntüleyecektir, "Just-Fit" tüm sayfayı ekrana sığdırmak için bazı öğeleri küçültmeye çalışacak ve düzeni koruyacak ve "Smart-Fit" içeriği ekranda göründüğü gibi gösterecektir.

Tarayıcı ayrıca, azami üç sekme içeren sınırlı sekmeli tarama özelliğine sahiptir. Bir web sitesi yeni bir pencerede bağlantı açmaya çalıştığında, tarayıcı onu yeni bir sekmede açar.[8]

Ebeveynler, web tarayıcısına tüm erişimi engelleyen ve [Güvenlik] altındaki [Ayarlar] altında 4 basamaklı bir PIN oluşturarak Tarayıcı Başlat Kontrolü'nü etkinleştirerek içeriği sınırlayabilir. Ek olarak, tarayıcı bir vekil sunucu altında çalışacak şekilde yapılandırılabilir ve ağ üzerinden web filtreleme veya izleme yazılımı kullanımını sağlamak için güvenlik PIN kodu ile korunabilir. Son zamanlarda, PSP için TrendMicro, PSP'deki içeriği filtrelemek veya izlemek için bir abonelik yoluyla etkinleştirilebilecek bir özellik olarak eklendi.[9]

PSP tarayıcısı, modern tarayıcılara kıyasla daha yavaştır ve Sony tarafından uygulanan kısıtlamalar nedeniyle sık sık bellek yetersiz kalır. Alternatif olarak, Homebrew, tarayıcının sayfaları daha hızlı yüklemesine ve daha büyük sayfalar için daha fazla belleğe sahip olmasına olanak tanıyan, 32/64 MB PSP'nin RAM'ının tamamını kullanan, tarayıcının özel bir sürümünün yayınlanmasına izin verdi. Opera Mini, PSP'de Sun Java Sanal Makinesi olan bir homebrew uygulaması olan PSPKVM aracılığıyla da kullanılabilir.[10] Varsayılan tarayıcıdan çok daha hızlı yükleme süreleri sağladığı ve daha iyi web sayfası uyumluluğu sağladığı iddia edildi.

Diğer özellikler

Diğer birçok video oyun konsolu gibi, PlayStation Portable da çeşitli formatlarda fotoğraf, ses ve video oynatma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, Sony'nin PlayStation 3 ve PlayStation 4 gibi ev konsollarının aksine, Blu-ray veya DVD filmlerini PlayStation Portable'da standart bir Blu-ray veya DVD sürücüsü bulunmadığından doğrudan oynatmak mümkün değildir.[11] Bir UMD diski olmasına ve UMD filmleri olmasına rağmen, UMD formatı, PlayStation Portable dışındaki herhangi bir cihazda hiçbir zaman uygulama görmedi ve sonuç olarak piyasa, diğer optik medya formatlarına kıyasla çok sınırlıdır. 2011'den bu yana UMD'de yayınlanan daha fazla film bulunmuyor ve son Harry Potter filmi formattaki son yayınlardan biriydi.

PlayStation Portable, PSP'nin PS3'ün Wireless LAN özelliklerini, bir ev ağını veya Internet'i kullanarak bir PlayStation 3 konsolunun birçok özelliğine uzak bir konumdan erişmesine izin veren bir özelliği destekler. Bununla birlikte, PlayStation Vita ve PlayStation 4 arasındaki daha sonraki Remote Play özelliğinin aksine, PSP ile PS3 arasındaki Uzaktan Oynama özellikleri çok daha sınırlıdır.[12] PS3'ün ana kullanıcı arayüzü ile ilgili özelliklerinin çoğuna Uzaktan Oynatma, DVD'lerin oynatılması, Blu-ray Diskler, PlayStation 2 oyunları, PlayStation 3 oyunlarının çoğu ve PS3'ün sabit diskinde depolanan kopya korumalı dosyalar desteklenmez.

Ayrıca, PSP-2000, PSP-3000 ve PSP-N1000, sistem yazılımı sürüm 3.90 ile başlayan Skype VoIP servisini kullanabilir. Servis Skype çağrılarının Wi-Fi üzerinden ve PSP Go üzerinden Bluetooth Modem özelliği üzerinden yapılmasını sağlar.[13] Donanım kısıtlamaları nedeniyle VoIP servisini orijinal PSP-1000 konsolunda kullanmak mümkün değildir. PlayStation Portable için PlayStation 3'ün PlayStation Home olarak bilinen çevrimiçi topluluk tabanlı hizmetine benzer başka hizmetleri de vardı.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

Microsoft'tan diğer oyun platformları:

bu nesil: den diğer oyun platformları

yedinci nesil diğer oyun platformları:

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.