PlayStation Eye

PlayStation Eye PlayStation 3 için bir web kamerasına benzer bir dijital fotoğraf makinesi aygıtıdır. Teknoloji, kamera tarafından çekilen görüntüleri işlemek için bilgisayar görme ve hareket tanıma özelliğini kullanmaktadır. Bu, oyuncuların hareketi ve renk algılama özelliğini kullanarak sesle ve dahili mikrofon dizisi aracılığıyla sesle etkileşimde bulunmalarını sağlar.[1] 2003 yılında piyasaya sürülen PlayStation 2 için EyeToy'un devamı niteliğindedir.

PlayStation Eye
Geliştirici Sony Interactive Entertainment
Üretici Microsoft
Ürün ailesi PlayStation
Tip Oyun Webcam
Nesil Yedinci nesil video oyunu konsolları
Çıkış tarihi Ekim 2007
Kamera 640×480 pixels @ 60 Hz, 320×240 pixels @ 120 Hz
Bağlantı USB 2.0 type-A
Boyut

80mm × 55mm × 65mm

(3.25" × 2.12" × 2.5")
Önceli EyeToy
Ardılı PlayStation Kamera

PlayStation Eye Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Avustralya'da tek başına bir ürün olarak piyasaya çıktı. EyeToy tasarımcısı Richard Marks, EyeToy'un kaba maliyet tasarımı için bir model olarak kullanıldığını belirtti. 2013 yılında Sony, PlayStation Eye'ın PlayStation 4 konsolu için PlayStation Kamera ile değiştirileceğini ve Microsoft Corporation'ın Kinect ve Nintendo'nun Wii Remote Plus ile rekabet edeceğini açıkladı.[2]

Kamera

PlayStation Eye, 640 × 480 piksel çözünürlükte 60 hertz ve 356 × 240 piksel çözünürlükte 120 hertz kare hızlarına sahip standart videoyu yakalama yeteneğine sahiptir; bu, "dört kat daha fazla çözünürlük" ve "iki katı çerçeve oranı"dır.[3] Belli uygulamalar (Freetrack ve Linuxtrack) ile, 75 fps'de 320 × 240 @ 187 veya 640 × 480'e kadar daha yüksek kare hızı seçilebilir. PlayStation Eye, EyeToy'un "duyarlılığının iki katına" sahip. Sony, algılayıcı yonga ortağı OmniVision Technologies ile daha büyük algılayıcı piksel kullanarak daha düşük ışık tasarrufu sağlayan sensör çipi tasarımında işbirliği yapıyor. Kamera, iki ayarlı, sabit odaklı bir zoom lensi sunuyor. Lens kutusu döndürülerek manuel olarak seçilen PlayStation Eye 56 ° görüş alanına ayarlanabilir (kırmızı nokta).[4] Sohbet uygulamalarında yakın plan çerçeveleme için EyeToy'unkine benzer veya etkileşimli fiziksel oyun uygulamalarında uzun atışlı çerçeveleme için 75 ° görüş alanı (mavi nokta). PlayStation Eye, videoyu konsola sıkıştırılmamış "hiçbir sıkıştırma eseri" ile çıkarma yeteneğine sahiptir. Piksel başına 8 bit, sensörün doğal renk derinliğidir.[5]

Mikrofon

PlayStation Eye, çok yönlü sesli konum takibi, yankı giderme ve arka plan gürültüsü bastırma için teknolojileri kullanabildiği yerleşik bir dört kapsüllü mikrofon dizisine sahiptir. Bu, çevre biriminin, kulaklık kullanmadan gürültülü ortamlarda konuşma tanıma ve sesli sohbet için kullanılmasına olanak tanır.[6] PlayStation Eye mikrofon dizisi, her kanal, 48 kilohertz örnekleme hızında 16 desit örnekleri işlerken ve 90 desibel bir sinyal-gürültü oranıyla çalışır.

EyeCreate

PlayStation Eye, kullanıcıların resim, video ve ses kliplerini doğrudan PlayStation 3 konsolunun sabit diskine çekmesini sağlayan ücretsiz EyeCreate video düzenleme yazılımına sahiptir. EyeCreate, durma hareketi (Stop motion) ve zaman aşımı gibi çeşitli farklı çekim modlarına sahiptir.[7] Yazılım sayesinde, kullanıcılar kendi özel resimlerini, filmlerini ve ses içeriğini düzenleyebilir, kaydedebilir ve paylaşabilir.

Program kullanılarak oluşturulan videolar PlayStation 3 konsollarının dışında kullanılmak üzere MPEG-4 dosyaları olarak dışa aktarılabilir.

PlayStation Move

İlk kez 2 Haziran 2009'da açıklanan PlayStation Move, video izleme ve atalet sensörlerine dayalı PlayStation 3 için bir hareket kontrol sistemi. PlayStation Move, bir değnek denetleyicisine dayanılarak, özel ışıklandırılmış orb aracılığıyla çemberin konumunu üç boyutlu olarak izlemek için PlayStation Eye kullanır. Kontrolör, 2010 yılının eylül ayında AB, İngiltere ve ABD'de piyasaya çıktı ve Asya yayın tarihi 21 Ekim 2010 olarak listelendi.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.