Yedinci nesil video oyunu konsolları

Oyun konsolları tarihi içerisinde, yedinci nesil oyun konsolları, 2005 yılı itibarıyla piyasaya sunulmuş olan mevcut grubu tanımlamaktadır. Yedinci nesil dahilinde rekabet eden firmalar Nintendo, Microsoft ve Sony firmalarıdır.

Yedinci nesil oyun konsolları 22 Kasım 2005 tarihinde Microsoft firmasının Xbox 360 model cihazını piyasaya sürmesi ile başlamıştır. Bu süreci 11 Kasım 2006 yılında Sony firmasının Playstation 3 cihazı ve 19 Kasım 2006 yılında Nintendo firmasının Wii cihazı takip etmiştir. Her bir konsol çığır açan yeni bir teknolojiyi kullanıcıya sunmuştur. Xbox 360 ve Playstation 3 Full HD grafikler sunarken, hem Playstation 3 hem Nintendo Wii, harekete duyarlı sensörlere sahip yeni kontrol mekanizmalarına odaklanmıştır. Nintendo Wii, bu konuya daha odaklı olarak çalışmaktadır.

Tüm ürünlerin kontrol üniteleri kablosuz bağlantı özelliğine kavuşmuştur.

DVD'lere oranlar defalarca kat daha büyük hacme sahip yeni bir medya formatı olan Blu-ray, Playstation 3 tarafından bu konsolda kullanılmaya başlamıştır .

Beşinci nesilde kullanılmaya başlanan CD sistemleri ile birlikte, oyun konsollarının artık sadece oyun konsolu olarak kullanılmayacağının sinyalleri verilmiştir. Altıncı nesilde gelişen ve yedinci nesilde zirve yapan ev içi çokluortam kullanım özellikleri ile kullanıcılar bu sistemlerde sadece oyun oynamamakta, HD film izleyebilmekte, internet'e girerek standart bir PCde yapılacak tüm işlemleri yapabilmekte, resim, video arşivlerini kontrol edebilmekte ve sosyal ağ paylaşım ortamlarında sanal dünya ile entegre olabilmektedir.

Birbirinden farklı ancak her biri yeni bir çığır açan bu özellikler 7. nesil oyun konsollarının tanımlanmasını sağlamaktadır.

Önemli Özellikleri

  • 1080p HD çözünürlük (Xbox 360 ve PS3)
  • Bluray Medya (Playstation 3)
  • Kablosuz Kumanda (Wii, Xbox 360 , Playstation 3)
  • Harekete duyarlı Kontrol ( Wii, Xbox 360, PS3 )
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.