Penguen (karakter)

Penguen (Oswald Chesterfield Cobblepot) DC Comics şirketi tarafından oluşturulmuş kurgusal karakter. Yaratıcıları Bob Kane ve Bill Finger'dır. Sahneye ilk çıkışı Detective Comics'in 58. sayısındadır(Kasım 1941).

Penguen
Yayımcı DC Comics
İlk çıkış Kasım 1941
Kişisel bilgiler
Gerçek adı Oswald Chesterfield Cobblepot
Takma adları Penguen Adam
Destek Yok
Düşmanı Batman
Yaratıcıları Bob Kane
Bill Finger
Partneri Yok
Güçleri Silah olarak kullanabiliği şemsiyeleri

Penguen kısa ve aşırı şişman biri olarak yansıtılır. Kuşlara ve yüksek teknikli şemsiyelere düşkünlüğü ile bilinir. Her ne kadar gangster tipi suçluysa da kendini suçun centilmeni olarak düşler.

1960'lardaki Batman TV Serisi'nde aktör Burgess Meredith simgesi olan cıyıklama gülüşü ile Penguen'i resmetti. 1992 yapımı Batman Dönüyor'da aktör Danny DeVito Penguen adamın çok daha karanlık bir uyarlamasını canlandırdı. Bu uyarlamada Penguen fiziksel olarak değişime uğramış psikopat ruhlu bir katildir.

Çocukluğu

Oswald Cobblepot'ın babasının sağanak yağmurda ıslandıktan sonra bronşiyal pnömoni olarak bilinen hastalık yüzünden ölmesi Oswald'ın annesinin ona her zaman şemsiye taşıması için ısrar etmesine neden oldu. Cobblepot'un dış görünüşü ve her zaman taşıdığı şemsiyesi, onu çocukluk çağında yaşıtlarının işkencelerinin hedefi yaptı ve tek arkadaşları olan annesinin hayvan dükkânındaki kuşlar oldu. Üniversite'den mezun olduktan sonra,annesinin uzun süren bir hastalıktan sonra ölmesi, parası ödenmediği için ipotekli hayvan dükkânının elinden alınması ve tek arkadaşları olan kuşlara el koyulması Cobblepot'u muhtaç bıraktı. Yasalara olan öfkesi bir onun hırsız olarak hizmetini yerel bir mafya patronuna sunmasına neden oldu.

Mafya Liderliği

Penguen mafya patronu tarafından aşağılandı ve reddedildi. Cobblepot kendine korunacak bir ada yapmaya karar verdi. Gangsterle tekrar karşılaşmak için smokin ve 45 kalibre şemsiyeyle geri döndü, gangsteri kendini savunurken öldürdü. Marifetinden etkilenen ölü gangsterin suç ortakları Cobblepot'u liderleri yapmayı kabul etti. Korkulan ve saygı duyulan biri olma tutkusuyla dolan Cobblepot Penguen ismini benimsedi.

Gotham Yeraltı

Gotham şehrindeki depremden sonra Penguen para yapan tek kişi gibi görünüyor. Davenport kulelerinde değerli olan her şeyi stokladı. Karşılaşılan kötü sonuçlardan sonra Penguen'i kontrol de tutan tek güç Batman'di. Aralarında bilgi paylaşmaya dayalı bir anlaşma(Cobblepot bunu işlerini devam ettirebilmek için yapmak zorundaydı. Ortaklıkları Gotham tekrar açıldığı zaman bitti. Cobblepot Gotham'daki "yasal" işlerini hala sürdürüyordu.

Medyada Penguen

TV Dizisi

2014 yılında yayınlanmaya başlayan Gotham dizisinde mafyalığa doğru ilk adımlarını atar.

Penguen 1960'larda ve yan ürün filmlerinde Burgess Meredith tarafından canlandırıldı. Meredith'in yorumu büyük ölçüde bir durum komedisiydi. Meredith'in muhtemelen yaptığı en iyi şey içtiği sigaradan dolayı güldüğünde çıkan penguen cıyaklamasıydı.

Penguen'in azılı suçluları burada siyah yuvarlak şapkalar ve çeşitli avcı hayvanların isimleriyle süslenen karanlık kıyafetler giyer. Bunlar balık avlayan kuşlardır (Örn: Şahin).

Batman(1966)

Burgess Meredith TV dizisindeki Penguen rolünü burada da tekrar etti.

Batman Dönüyor

Bu filmde Penguen rolü Danny DeVito tarafından canlandırıldı. Yönetmen Tim Burton burada Penguen'i fiziksel değişime uğramış öldürmeye eğilimli bir sosyopat olarak resmetti. Penguen burada yassı bacaklara, işaret ve baş parmağı birleşmiş üç parmaklı ellere ve üstten kel bir kafa yapısına sahipti.

Scobby Doo

Burada Larry Storch tarafından seslendirilen Penguen Scobby Doo'un birkaç bölümünde yer aldı.

Batman Animasyon Serisi

Penguen burada yer aldığı bölümlerde Batman Dönüyor'daki anormal tiplemesi olarak yer aldı. Penguen'i burada Paul Williams seslendiriyor.

Batman'in Yeni Maceraları

Bu animasyon dizisindeki Penguen, Meredith'in yorumuna daha yakın. Filmde Lennie Weinrib tarafından seslendiriliyor.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.