Robin (karakter)

Robin ilk defa 1940 yılında Detective Comics'in 38. sayısında görülen bir çizgi roman kahramanıdır. Bu tarihten itibaren Batman çizgi romanlarında Batman'in yardımcısı olarak görev almıştır.

Tarihçe

Batman'in ilk macerasından yaklaşık bir yıl sonra Batman'i yaratan Bob Kane ve Bill Finger, çinici Jerry Robinson ile beraber Detective Comics 38 (1940)'te Robin the Boy Wonder (Robin, Harika Çocuk) 'ı Batman serisine katmışlardır.

"Robin the Boy Wonder" ismi ve ortaçağ kıyafetlerini andıran orijinal kostümü Errol Flynn 'in "The Adventures of Robin Hood", "Robin Hood'un Maceraları" isimli filminden esinlenerek yaratılmıştır.

Robin, Batman'in yardımcısı olarak bilinmesine rağmen üç Robin de bir süper kahraman grubu olan Teen Titans'a üyedir ve ilk Robin, Dick Grayson da bu grubun kurucusu ve lideridir.

Aşağıda ele alınan karakterler, DC Universe sürekliliğinin içinde değişik zamanlar ve mekanlarda Robin kimliğini üstlenmişlerdir:

Dick Grayson

Richard John "Dick" Grayson Batman ile tanışmasından önce sekiz yaşında sirk cambazlığı yapan "Flying Graysons" ailesinin en genç üyesiydi. Boss Zucco (Edward G. Robinson'un Little Caesar karakterinden esintiler taşır) sirk Gotham'a geldiğinde haraca sirki bağlamaya kalkar ve gördüğü tepki üzerine de Grayson ilesinin trapez ekipmanına sabotaj düzenleyerek tüm ailesinin ölmesine neden olur. Batman suç mahallini inceler iken Robin ile tanışır ve Bruce Wayne kimliği ile Dick'i evinde koruma altına alır (daha sonra evlat edinir). Batman, sonradan Robin olacak Dick'i hem fiziki hem de mental olarak eğitir. Sonrasında beraber Zucco davasına bakarlar ve adalete teslim etmek için gerekli delilleri toplarlar.

İlk defa göründüğü 1940 yılından 1969 yılına kadar Robin, "Boy Wonder", "Harika Çocuk" olarak anılmıştır. Ancak hikâyelerin doğası gerği büyüyüp liseden mezun olduktan ve Hudson Üniversitesine girdikten sonra, 1970 ve 1980'lerin ilk yılları arasında "Teen Wonder" , "Harika Genç" olarak anıldı. 1980'lerde The New Teen Titans'ın başarısı üzerine yeni çizgi roman okuyucuları tarafından yeniden keşfedilen Robin, Batman'in gölgesinden kurtularak maceralarına Nightwing kimliği ile devam etmiştir.

Jason Todd

DC Grayson'ı Nightwing olarak Batman'in yanından ayırmak konusunda tereddüt ediyordu, değişimin en az boyutlarda olması için ilk defa ilk görünüşü Batman #357 (1983)'te görünen yeni Robin olan Jason Peter Todd'u tıpkı genç Grayson gibi tasarladı.

Jason Todd da akrobat bir ailenin çocuğu idi ve Batman'in düşmanlarından biri olan Killer Croc tarafından ailesi öldürülünce Bruce Wayne tarafından evlat edinilmişti. Bu süreklilikte kızıl saçlıydı ve neşeli bir mizacı vardı. Dick Grayson kendisine ait bir kostümü verinceye kadar sirk kostümü ile suça karşı mücadele etti. Bu andan sonra saçını siyaha boyadı.

1980'lerin ortasındaki Crisis on Infinite Earths serisi ile DC Comics'in büyük bir bölümündeki süreklilik yeniden yazıldı.

Dick Grayson'un kökeni gerek Batman ile beraber gerekse de Nightwing olarak gerçirdiği kariyeri boyunca değişmedi. Ancak Todd'un karakteri tamamıyla değiştirildi. Siyah saçlı bir sokak yetimi olarak değiştirilen kökeninde Batman ile tanışması da Batmobile'in tekerleklerini çalmaya çalışırken Batman tarafından yakalanması olarak revize edildi. Batman, sorunlu gençler için özel bir okula yerleştirdiği Todd'u, kendisini bir hırsızlar çetesini çökertmesine yardım etmesi ve Dick Grayson'un Nightwing olması nedeni ile ikinci Robin olarak yanına aldı.

Ancak çizgi roman okuyucuları Todd'u Robin olarak hiçbir zaman benimsemedi. DC Comics 1998 yılında aldığı bir karar ile 900'lü bir numara üzerinden Jason Todd'un öldürülüp öldürülmemesine dair bir anket düzenleyeceğini açıkladı. Bu olay diğer medyalarda genelinde daha önce benzeri görülmemiş şekilde yer buldu. Çizgi romanı takip etmeyen kişiler yanlışlıkla DC'nin Dick Grayson'un ölümü için anketi düzenlediğini düşündüler. Anket sonucu çok küçük bir fark ile (5.343 'e karşı 5.271 oy) "Evet" diyenler kazandı. Çizgi romanda Joker, "A Death in the Family" serisinde Todd'u bir levye ile ağır şekilde dövdükten sonra bombaya bağlayarak bir ambarda terk etti.

Jason Todd sürekliliğin ilerleyen bölümlerinde Red Hood (Joker'in orijinal ismi) olarak geri dönmüştür. Infinite Crisis'den bir yıl sonra ise, Nightwing olarak resmedilmiştir.

Tim Drake

Yine de DC Comics okuyucularının Todd'un öldürülmesini seçmesinin doğruluğu konusunda emin değildi, okuyucular Batman'i yalnız çalışırken görmek istemiş olabilirdi veya DC'nin sevilen bir karakteri gerçekten öldürüp öldüremeyeceğini merak etmiş de olabilirlerdi. 1989 Batman filminde Robin yer almadı, DC de bu eksikliği pazarlama nedenleri ile Robin'i çizgi roman serilerinde Robin'e yer vermemek için bahane olarak kullandı. Ancak zamanın Batman editörü Denny O'Neil yeni Robin'i çizgi roman serilerine koydu.

Üçüncü Robin, Timothy Drake, ilk defa Batman #436 (1989)'da görülmüştür. Drake, Batman ve Robin'in maceralarını takip eden, öncesinde de Flying Graysons cinayetinde de sirkte olan genç bir çocuktur. Bu konu Drake'i Grayson'a bağlar; DC bu husus ile okuyucuların yeni Robin'i kabul etmelerini ummuştur. Drake doğuştan gelen sezgisi ile ikilinin gizli kimliklerini tahmin edebilmiş ve kariyerlerini gözlemlemiştir.

Tim birkaç defa arzusunun şu anda Batman'e ait olan "Dünyanın En Büyük Dedektifi" unvanını almak istediğini söylemiştir. Batman da bir defasında Drake'in kendisini bir dedektif olarak geçeceğini söylemiştir. Dövüş yetenekleri Grayson'a denk olamayacak olsa da, dedektiflik yetenekleri çok üstündür. Korunması için Batman tüm vücudunu kapsayan zırhlı bir kostüm vermiştir.

Timothy Drake her iki Robin'in de kesin özelliklerini almadı, ne Dick Grayson gibi çok iyi tavırlı ve de Jason Todd gibi zaman zaman küstahlaşan karakterdedir. Bu orta noktada buluşma, okuyucuların da beğenisi kazanmış ve Drake kendi çizgi roman serilerine ulaşan ilk Robin olmuştur.

Tim daha sonradan Red Robin olarak karşımıza çıkmıştır.

Stephanie Brown

Stephanie Brown, Tim Drake'in kız arkadaşıdır ve önce de Spoiler adı ile maceraları süregelmektedir. Tim'in bir dönem ayrılışından sonra Robin olmak için gönüllü olmuştur. Ancak ilerleyen sayılarda, talimatlarına harfiyen uymadığı için Batman "Girl Wonder" , "Harika Kız" 'ı kovmuştur.

Kendini kanıtlama uğraşları içinde iken dikkatsizlik yaparak Gotham şehrinde bir çete savaşını başlatmıştır. Savaşaı sona erdirmeye çalışırken yakalanmış ve suç lideri Black Mask tarafından işkence edilmiştir. Kaçmayı başarmasına rağmen aldığı yaralar yüzünden ölmüştür.

Carrie Kelley

Sürekliliğin içinde olmasa da yegane dişi Robin Stephanie Brown değildir. Frank Miller'ın "Batman: The Dark Knight Returns" serisinde robin rolünü 13 yaşındaki Carrie Kelley üstlenmiş, serinin devamı olan "Batman: The Dark Knight Strikes Again" 'de de Catwoman olmuştur.

Robin çizgi romanları

İlk Robin miniserileri, Tim Drake'in Robin olmasını takiben 1992 'de çıkmıştır. Serilerin ana teması Tim'in süregelen eğitimleri ve kendisi ile ilgili olan kötü'leri yakalamasıdır. Seriler "Robin II : Joker's Wild" adıyla devam etmiş ve Joker ile olan maceraları işlenmiştir. Batman'in Gotham dışında olması nedeni ile Joker'e karşı Robin ve Alfred dururlar. Nihai miniseri, "Robin III: Cry of Huntress" 'de ise Robin Huntress ile ikili oluşturur. 1994 yılında, o ana kadar ulaşan serilerin başarısının neticesinde devam kadarı alınır, Robin serileri halen yayınlanmaktadır.

Homoseksüellik yorumları

Psikolog Fredric Wertham'ın 1954 tarihli Seduction of the Innocent isimli kitabında okuyucuların çizgi romanlardaki suçlardan etkilenerek taklit etmeye çalıştıkları ve bu tür kitapların gençlerin ahlakını bozduğu savları vardır. Ancak kitaptaki en bilinen iddia Batman ve Robin 'in homoseksüel olduklarına dair dört sayfalık savdır. "Görkemli bir ev, vazolarda güzel çiçekler ve bir uşak" yazan Wertham, bunun "beraber yaşamak isteyen iki homoseksüelin rüyası" olarak özetler. Wertham'a göre Batman tarzı bir hikâye çocukları fantezilere sürükler. Wertham bu yargıya 1950'lerda Batman okuyucuları ile yaptığı konuşmalar sonucunda varmıştır. Burt Ward da bu yorumun farkındadır ve otobiyografisi Boy Wonder: My Life in Tights 'da Batman ile Robin'in arasındaki ilişkinin seksüel bir boyutu olmadığını belirtmiştir. Orijinal Robin kostümü kısa yeşil şort ve masallardaki peri ayakkabısı gibi öğelerden oluştuysa da 1930'ların sonunda yapılan bu tasarım Batman'in karanlık yönüne zıt olacak şekilde bir çocuğun giyebileceği renkli kıyafetleri hedeflemektedir. Şu and Robin daha modern bir kostüm giymektedir ve orijinalinden ufak değildir.

1950'lerde yükselen bu tür tepkiler Amerika'da Comics Code Authority 'nin kurulmasına neden oldu. Batwoman (1956) ve Bat-Girl (1961) karakterlerinin yaratılması ve Batman hikâyelerinin daha "hafif" konularda devam etmesi ile edebiyat çevreleri Batman ve Robin'in homoseksüel olduklarına dair iddiaların çürütüldüğünü söylerler Julius Schwartz editör olunca bu tür eleştirilerin farkında olduğunu ve bu yüzden de yazar Bill Finger ile beraber kahya Alfred'i öldürerek yerini Dick Greyson'un halası Harriet ile doldurdukları Wayne Malikanesinde bir dişi refakatçi eklediklerini söylemiştir.

Bugünlerde daha da az önemli bulunan bu tür anlayışın azalmasına rağmen popüler kültürde bazı sanatçılar yayıncının karşıt duruşuna rağmen Batman ve Robin'in -sözde- homoseksüel ilişkisine dair ürünleri çıkartmaya devam etmektedir. 2000 yılında Cristopher York'un "All in the Family: Homophobia and Batman Comics in the 1950s" makalesinde kullanılmak istenen 4 resmin (Batman #79, #92, #105 ve #139) yayınlanmasına DC Comics izin vermemiştir. 2005 yazında olan bir diğer olayda ise çizer Mark Chamberlain Batman ve Robin'in müstehcen pozlarını resmetmiştir. DC Comics her iki sanatçıyı da çalışmalarını satmalarını yayınladıkları takdirde tüm gelirlerini yayın haklarını elinde tuttuğu için alacağını söyleyerek engellemiştir.

Gerek süper kahraman gerekse de sivil kimlikleri tüm kariyerleri boyunca kadınlarla ilişkisi olan bir karakter olarak anlatılmıştır. Robin'in cinsel kimliği pek çok yazar tarafından heteroseksüel olarak isimlendirilmiştir

"Batman:Year One" isimli eserin çizeri David Mazzucchelli ise bu homoseksüellik yorumu ile ilgili şu sözleri söylemiştir; "Süper kahramanlar sadeliklerinden ötürü revizyonistler için kolay avdır. 1954'te Dr.Frederic Wertham, Batman'le Robin'in ilişkisinde eşcinselliğe dair gizli bir metafor gördü. Öncelikle süper kahraman çizgi romanlarının -hele erkek çocukları için yaratıldığını unutmayalım. Wertham, bu çizgi romanları yetişkin hassasiyeti -ve de espri anlayışından uzak bir şekilde inceleme hatasına düştü.... Yarasa Mağarasında/Kulüpte "Kızlar Giremez" tabelası olmasının sebebi kızların iğrenç olması. Bu yüzden Catwoman tehlikelidir—erkek çocukların hazır olmadığı bir olgunluğu temsil eder. Süper kahramanlar en iyi kendi dünyalarında—ergenlik öncesi dünyada yaşarlar..."

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.