İki Yüz

İki yüz (Özgün Adı Two-Face) Amerikan çizgi roman şirketi DC Comics'in Batman için yarattığı hayali bir karakterdir. Karakter ilk olarak Detective Comics'in 66. sayısında görülmüştür. Yaratıcıları Bob Kane ve Bill Finger'dır. Bob Kane, bu karakter için Spencer Tracy filmi Dr. Jekyll and Mr. Hyde'dan ilham almıştır.

İki yüz
Yayım bilgileri
Yayımcı DC Comics
İlk görünüm Detective Comics #66 (Ağustos 1942)
Yaratan Bob Kane[1]
Bill Finger
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Harvey Dent
Takım üyelikleri
  • Injustice League
  • Injustice Gang
  • Underground Society
Partnerleri Apollo, Janus, Mr. Duall, Count Enhance
Güçleri
  • Ceza vermenin esas beyni
  • Uzman nişancı
  • Ortalama bir savaşçı

Bu karakter Batman çizgi romanlarında, video oyunlarında ve filmlerinde görülmüştür.

İlk ortaya çıkışı

Detective Comics'in 66. sayısında karakterin ismi Harvey Kent'tir. Fakat ilerleyen sayılarda isim Harvey Dent olarak değişti. Bunun nedeni Harvey Kent isminin Superman'in gerçek ismi olan Clark Kent'e benzemesiydi.

İki Yüz'e dönüşümü

Harvey Dent, Gotham’ın genç ve başarılı bölge savcısıydı. Şehirdeki organize suça karşı verdiği savaşta Batman ve James Gordon’la birlikte anılıyordu. Bir duruşma sırasında sanık koltuğunda oturan mafya babası “Patron” Maroni, Dent’in yüzüne asit fırlattı. Harvey Dent’in kötü geçen çocukluğundan dolayı zaten kırılgan durumdaki akli dengesi, iyice zarar gördü. O an savcı Harvey Dent gitti ve yerine mafya babası İki Yüz geldi. Her şeyin çift taraflı olduğu konusunu saplantı haline getirmiş olan İki-Yüzlü, tüm kararlarını, babasının yıllar önce verdiği, iki tarafı da tura olan bir uğur parasını atarak vermeye başladı. Çift taraflı doğasını ve bölünmüş kişiliğini yansıtmak için, paranın bir yüzüne çizik attı.

Eski dostu Batman’in onu iyileştirmek için elinden geleni yapmasına rağmen, İki Yüz; Batman ve Robin’le sık sık karşı karşıya geldi.

Revizyon

Karakter Frank Miller'ın Batman: Year One adlı eserinde revizyona uğradı. Andrew Helfer hikâyeleri dengeleyerek İki Yüz'ün geçmişini tekrar yazdı. Bu hikâyede geri dönüşlerle ağzı bozuk ve alkolik babası ve çocukluğunda ruhsal kargaşa ile paranoyayla mücadele edişi anlatılıyordu. Batman: Year One'da yüzünün yanmasından önce Batman ile çalışan kahramanca bir figürdü.

Filmler

Filmde Batman'i bulmak için girdiği sirkte akrobat Dick Grayson'ın ailesini öldüren İki Yüz, onun Bruce Wayne tarafından sahiplenip Robin'e dönüşmesinin yolunu açar.

Filmin sonunda Batman yazı tura atan İki Yüz'e aynı paralardan fırlatır ve düşüp ölmesine sebep olur.

Filmde İki Yüz'ü canlandıran Tommy Lee Jones filmin çok kötü olduğunu belirten eleştirilerden üstüne düşeni aldı.

Bu sırada Batman, Gordon ve Dent'i hedef alan Joker, Batman'in kimliğini açıklaması için sürekli cinayet işler.

Batman, Gordon ve Dent ile ortaklaşa kurdukları oyunla Joker'i yakalarlar. Ancak Joker'in planının kurbanı olan Harvey Dent'in hem yüzünün yarısı yanar hem de sevgilisi Rachel Dawes ölür.

The Joker'in kışkırtmasıyla bu durumdan Müfettiş James Gordon'u sorumlu tutan Dent filmin sonunda Gordon'un ailesini esir alır. Gordon'un oğlunu öldürece iken bu planı Batman yüzünden başaramaz ve binadan düşerek ölür.

Eleştirmenler tarafından çok beğenilen filmde Harvey Dent'i başarıyla canlandıran Aaron Eckhart'a yazılan övgüler Kara Şövalye ile aynı orantıdaydı.

Ailesi

  • Duela Dent - İlk başta Harvey Dent'in kız kardeşi olarak belirtildi. Yaratıcısı Bob Rozakis'tir. Çoğu hikâyede yer almaz.
  • Gilda Dent - Harvey Dent'in Batman: Long Hallowen'daki karısıdır. Dent'ten bir çocuk isteyen Gilda, Harvey, İki Yüz olunca kaçar.
  • Poison Ivy - Batman: Year One'da Harvey'in ilk nişanlısı olarak belirtilir. Batman: The Animated Series'de Harvey Dent'i öldürmeye çalışır.

Medyada

Gazetelerde

1943-1946 yılları arasında çıkan Batman Pazar sayılarında (Harvey Apollo) adlı suçlunun duruşmasında aktör Lucky Sheldon'ı savunur. O hikâyenin sonunda ise öldürülür. 1989-1991 yılları arasında yayınlanan hikâyelerde Harvey Dent isimsiz bir görgü tanığı tarafından atılan, ve Joker için tasarlanan asitin bir küçük şişesi fırlatılır.

Televizyonda

Batman: The Animated Series'de Richard Moll tarafından seslendirilen Harvey Dent, öfkeyi bastırmanın yıllarından sonuç veriyor olan derin psikolojik travmadan çeker. Bir çocuk olarak başka bir kişilik, büyük kötü Harvey çağırılmaya gelecek olan Harvey'in içinde yaratıldı. Büyük kötü Harv bazen, kendine gösterecekti, her ne zaman Dent, inanılmaz şekilde kızgın olsaydı da, terapiyi aramak için ona sebep arıyordu. Patron Rupert Thorne'nin, onun psikiyatrik dosyasının tutmasını aldığı ve siyah postaya onu planladığına saldır, eğer o, ona iyilikleri yapmak değil idiyse.Büyük kötü Harv, onun, dehşet verici bir şekilde yaralanan olduğu kimyasal bir bitkiye Thorne'yi takip eder, ona vermek, onun yüzünün sol kenarını örtüyor olan yara izleridir. Kazadan sonra, o, kıvrılan bir koruma görevlisi "İki Yüz" olarak bilinen olur, ve yakında Thorne'yi indirmesi için onun kendi mücadelesine başlar, yasanın düşünerek, yapmakta başarısız olduğu bir şey. Gösterinin müteakip bölümlerinde, o, onun, çizgi romanlarda olduğu supervillain olur. Onun çirkinleştirmesinden önce, o bir defa, sonra, zehirli sarmaşık olacak olan Pamela Isley'le çıktı. Onun çirkinleştirmesinden hem de önce o, Bruce Wayne'nin bir çocukluk arkadaşıydı.

İlgili bağlantılar

Kaynakça

  1. Daniels, Les (1999). Batman: The Complete History. San Francisco: Chronicle Books. s. 45. ISBN 0811824705. Nearly everyone seems to agree that Two-Face was Kane's brainchild exclusively
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.