Metrobüs

Metrobüs, metro ile otobüsün birleşimi ile ortaya çıkmış bir toplu taşıma aracıdır. Lastik tekerlekleri ile kendisine ayrılan şeritlerde çalışmaktadır.

Dünyanın ilk metrobüs uygulaması olan Rede Integrada de Transporte, 1974'te Curitiba, Brezilya'da açılmıştır.

Çalışma prensibi

İstanbul'daki Metrobüs sisteminden bir görünüm.
İstanbul'daki metrobüslerin içi
Çağlayan Metrobüs 1

Temel olarak kendine ait özel bir şeridi olduğu için trafikte hızlı hareket edebilmektedir. Metrobüslerin tercihli yollarla karşılaştırıldığında bazı önemli farklı özellikleri bulunmaktadır. Bunlar

  • Duraklar arası mesafe diğer otobüs sistemlerine göre uzundur.
  • Duraklar ön ödemelidir. Yani yolcu durağa girerken ödeme yapmaktadır. Otobüsün ödeme için beklemesi bu surette önlenmektedir.
  • Metrobüs yollarında genelde tek bir hat çalışmaktadır.
  • Yolcular tüm kapılardan iner ve binerler.
  • İniş binişlerin kolaylıkla yapılması ve zaman kaybedilmemesi için durak platformu ile otobüs giriş yükseklikleri aynıdır ve merdivenle çıkış yoktur.
  • Kullanılan araç yolcu kapasitesi daha yüksektir.
  • Bu hatlarda çift katlı veya düşük kapasiteli araçların kullanılması doğru değildir.

Bu özellikler nedeni ile sistemden yararlanan yolcu sayısı diğer otobüslü sistemlerden daha yüksektir. Yolculuklar daha hızlı gerçekleştirilmektedir.

Araçlar ise standart otobüslerden daha fazla yolcu kapasitesine sahip, daha konforlu ve trafik sorunu olmadığı için çok daha hızlıdır.

Metrobüs sisteminin altyapı maliyeti metro ve benzeri toplu taşıma sistemlerinden çok daha ucuz olduğundan dolayı gelişmiş birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle metro hatlarını besleme ve yakın mesafe taşımacılığında birçok gelişmiş dünya metrosu, metrobüslerden faydalanmaktadır. Bazı ülkelerde ise gelişmiş metrobüs ulaşım ağları mevcuttur.

Metrobüs hattında kullanılan otobüs modellerinin belirli standartları vardır. Tek katlı (yolcu tahliyesinin kolaylaşması için), en az bir körüklü (daha fazla yolcu kapasitesi için), otomatik vitesli (dur-kalk sistemine uyumlu olması için), engelli giriş-çıkış sistemli olmalıdır. Bazı ülkelerdeki metrobüsler şoförsüzdür.

Kazalar ve olaylar

23 Eylül 2016'da bir yolcu şemsiyeyle metrobüs şoförüne saldırdı ve metrobüs kendisine ait ayrılmış yoldan çıkarak E-5'e girdi, bir otomobille çarpıştı ve kazada 11 kişi yaralandı.[1]

Ayrıca bakınız

Galeri

Kaynakça

  1. "Metrobüs kaza yaptı: 11 yaralı". www.ntv.com.tr. 23 Eylül 2016. 23 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2020.

Dış bağlantılar

  • McADAMS, M. A., KOCAMAN, S., 2008, The Use of GIS for Bus Ridership Surveys: Analyizing Ridership on the 'Metrobus Route', A New Bus Rapid Transit Route (BRT) in İstanbul. 5th International Conference on Geographic Information Systems, ICGIS-2008, İstanbul/Turkey, Proceedings Book Volume: 2, pp. 521–525.
  • McADAMS, M., KOCAMAN, S., 2008, A New Bus Rapid Transit System in İstanbul. Transport Innovator, Vol. 4, No. 1, pp. 7–10.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.