Çağlayan, Kâğıthane

Çağlayan, Kâğıthane'nin güneyinde yer alan mahalle. Doğusunda Kağıthane İlçesi'ne bağlı Hürriyet, Harmantepe ve Yahya Kemal, kuzeyde Merkez mahallesi, güneybatıda Gürsel mahallesiyle çevrilidir.

Çağlayan
Ülke Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Kâğıthane
Nüfus
 (2015)
  Toplam 29,259 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Posta kodu
34403
Alan kodu 212
Plaka kodu 34

Osmanlı döneminde Çağlayan Kasrı'nın yer aldığı bahçelik, sulak, çağlayanlarıyla ünlü bu çevre, 1950-60 döneminde önce bir gecekondu semti olarak gelişmiş, adını kurulduğu çevrenin özelliklerinden almıştır. Mahalle oldukça hızlı bir nüfus artışına tanık olmuş ancak 1970'lerin ortalarından sonra genişleme alanının azalması nedeniyle doygunluğa ulaşmıştır. Yeni İstanbul Adalet Sarayı 2012 yılında burada hizmete girmiştir.

Mecidiyeköy ve Şişli'ye yakınlığı nedeniyle nüfus yoğunluğu çok fazladır. Coğrafi olarak Kağıthane'den yüksektedir ve kayalık bir bölge yapısı vardır. Çağlayan kavşağı, Piyalepaşa Bulvarı, Kağıthane Caddesi ve D-100 karayolunun birleştiği nokta olarak, İstanbul'un en yoğun araç trafiğinin olduğu bölgelerinden birisidir. 2010-12 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Karayolları Bölge Müdürlüğü ile ortak yürütülen çalışmayla 13.000 m² alanda altgeçit yapıldı. Çağlayan kavşağı 2 katlı bir kavşak haline getirildi ve trafik yerin altına alındı. Bu şekilde İstanbul'da birçok miting ve yürüyüşe ev sahipliği yapacak Çağlayan, 22.000 m² yayalaştırılmış alana sahip bir meydan haline geldi. Abide-i Hürriyet Parkı ile bütünlük içinde yapılan meydan düzenlemesiyle yeni İstanbul Adliyesi için sosyal bir merkez oluşturulmuştur. Proje, ileride yapılması planlanan metro istasyonu dikkate alınarak planlandı.

Otobüs hatları =

Minibüs hatları =

Metro hatları =

Metrobüs hatları =

Kaynakça

  1. "2015 genel nüfus sayımı verileri" (Doğrudan bir kaynak olmayıp ilgili veriye ulaşmak için sorgulama yapılmalıdır). Türkiye İstatistik Kurumu. 25 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.