Çekçek

Çekçek, uzakdoğu ülkelerinde kullanılan ve "rikşa" adı verilen, bir insan tarafından çekilen, iki tekerlekli bir taşıma aracıdır. Amerikalı bir misyoner olan Jonathan Scobie tarafından icat edildi. Scobie bu aleti ilk defa 1869'da Japonya'nın Yokohama şehrinin sokaklarında yatalak karısını taşımak için kullandı.

Japon çekçekleri 1897
Hindistan çekçekleri 2012

Japonca adı jinrikişa olan aracın ismi, (Japonca: 人力車, Japonca:  jin = insan, Japonca:  riki = güç, Japonca:  şa = araç), kelimelerinden, yani "İnsan gücüyle çalışan araç" anlamındadır.

Rikşanın en çok kullandığı ülke Bangladeş'tir. Bu yğzden, Bangladeş'in başkenti Dakka’ya “Rikşaların başkenti” lakabı takılmıştır. Dakka bu özelliğiyle 2015 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Dakka'da yaklaşık 500 bin rikşa (çekçek) olduğu ve şehir nüfûsnun yüzde 40'ının bu aracı kullandığı tahmin edilmektedir. Çekçek, Hindistan'ın Kalkütta şehrinde ilk 1930 da Bangladeş’te alındı.

Ülkeye ülkeye yapısal farklılıklar gösteren çekçekler, ilk ortaya çıktığı Japonya’da başlangıçta iki tekerlekliydi. Bugün kullanılan Rikşalar ise genellikle üç tekerleklidir. Çekçekler, insan gücüyle çalışır. Çekici on tarafta durur, iki uzun tutacak ile çektiği binek kısmı iki tekerlek üzerinde hareket etmektedir. Bu binekte, genellikle iki kişilik bir oturma yeri olur. Çekçeğin hızı, motorlu taşıtlar kadar olmadığı hâlde, motorlu taşıtların hareket edebilmesine müsâit olmayan yerlerde kolaylıkla hareket edebilmesi nedeniyle, günümüzde de birçok uzakdoğu ülkesinde kullanılmaya devam etmektedir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.