Mehmed Abdülkerim Efendi

Mehmed Abdülkerim Efendi (26 Haziran 1906, İstanbul - 30 Ağustos 1935, New York), Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in en büyük oğlu Şehzade Mehmed Selim Efendi'nin tek oğludur.

Mehmed Abdülkerim Efendi
Çocukları Dündar Osmanoğlu, Harun Osmanoğlu
Hanedan Osmanlı Hanedanı
Babası Mehmed Selim Efendi
Annesi Pervin Dürrü Yekta Hanımefendi
Doğum 26 Haziran 1906
Yıldız Sarayı, İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 30 Ağustos 1935 (29 yaşında)
New York, ABD
Dini İslam

26 Haziran 1906 tarihinde dedesinin hükümdarlığı esnasında Beşiktaş'ta Yıldız Sarayında doğdu. Annesi Nilüfer Eflakyar Hanımefendi'dir. Dündar Osmanoğlu ve Harun Osmanoğlu'nun babası olur.

1922 yılında saltanatın kaldırılmasından sonra babasıyla Beyrut'a yerleşti. Hindistan ve Singapur üzerinden Japonya'ya gitti. Japonlar, Rusya'nın hâkimiyeti altında olan Türkistan'da kendilerine bağlı bir imparatorluk kurmak istemişler ve tahtı Abdülkerim Efendi'ye teklif etmişlerdi. Şehzade birkaç ay Uzakdoğu'da kaldı, ancak işler tersine dönünce, gizlice New York’a geçti. 30 Ağustos 1935 tarihinde New York'ta kaldığı otel odasında faili meçhul bir cinayetle öldürüldü. Torunlarından Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu suikastı Çin istihbaratının gerçekleştirdiğini iddia etmiştir.[1]

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.