Makedonya Radyo Televizyon Kurumu

Makedonya Radyo Televizyonu Kurumu veya Makedonya Radyo Televizyonu (MRT) (Makedonca Македонска Радио Телевизија) Makedonya’nın kamu yayın örgütüdür. 1993 yılında Kuzey Makedonya Meclisi tarafından kurulmuştur. Bu yasal olarak tanımlanmış hizmet üretim, yayın ve radyo olan, kültürel, Makedonya Cumhuriyeti insanların eğitim ve eğlence ihtiyaçlarını genel bilgi karşılamak gereken tüm türlerini, televizyon programları yayınlar.

MRT merkez binası (Üsküp)
Македонска Радио Телевизија
Sahibi %99.9 oranında devlet televizyonu, Makedonya Meclisi yönetim konseyi denetiminde
Slogan Ова е Македонска Радио Телевизија, ова е Македонија
(Burası Makedonya Radyo Televizyonu, burası Makedonya)
Ülke  Kuzey Makedonya
Websitesi mrt.com.mk

Ağustos 1944 yılından Makedonya Anti Faşist Halk Kurtuluş Meclisi, ünlü Makedon çağdaş yazarı ve Halk Kurtuluş Savaşı savaşçılarından Vlado Maleski-Tale’ye özgür vatanda ilk Makedon Radyo İstasyonu kurma görevini verdi. Bu maksatla savaşçı kadrosundan teknisyen ve gazeteciler seçilmiş ve Gorno Vranovtsi köyüne yeni görevlere atanmışlardır. Programsal ve yayıncı etkinliklerini Vlado Maleski, teknik faaliyetleri ise Makedonya Halk Kurtuluş Ordusu Genel Kurmayı İletişim subayı Vasko Petkovski üstlenmiştir.

O zamandan bugüne kadar, 60 yıldır bu Kurum, Makedon ulusu ve Makedonya’da yaşayan diğer uluslara yönelik yayın yapmaktadır. Makedonya Televizyonu yirmi yıl daha sonra kurularak yaşadığı dönemin tanığı oldu. Makedonya Televizyonu 1964 yılında kurulan Yugoslavya Radyo Televizyon Kurumu çerçevesinde kurulmuş, ondan önce ise yabancı sinyallerin arayışı içerisinde “RAİ” sinyalini alabilmiştir. O dönemde Üsküp Radyosu, Pelister, Solunska Glava ve Vodno’da kurulmak üzere (RAİ) 5 vatlık üç verici temin etme kararı almıştır. Televizyon seyircisi İtalyan Televizyonu ve kısmen Yugoslavya Televizyonu programlarının sunduklarını izlemek durumunda kalmıştır.

Üsküp stüdyosunun kurulmasıyla, Makedonya Radyo Televizyon Kurumunun gerçek gelişme ve kalkınması başlamıştır. Günümüzde yüzlerce verici yoluyla MRT yayınları Makedonya Cumhuriyeti’nin her köşe bucağına ulaşmaktadır.

Ayrıca bakınız

MKTV Sat

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.