RTBF

Fransızca: Radio Télévision Belge de la Communauté Française (RTBF), Belçika'nın Fransızca dilinde Konuşan Topluluğu, Valon bölgesi ve Brüksel'de Kamu yayıncılığı yapan kurum. Ülkenin diğer kamu yayıncıları Flaman Topluluğundaki Felemenkçe dilinde konuşan topluluğunun VRT (Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie) ve Almanca dilinde konuşan Topluluk'ta BRF (Belgischer Rundfunk)'dir.

Fransızca: Radio Télévision Belge de la Communauté Française
Tip Yayın radyo, televizyon ve online
Ülke Belçika (Valon ve Brüksel)
Kuruluş 1930 (radyo)
1953 (televizyon)
Sahibi Belçika'nın Fransız Topluluğu
Eski adları
  • INR (1930–60)
  • RTB (1960–77)
Resmi site
rtbf.be

RTBF yayıncısı La Une, La Deux, La Trois, Arte Belgique ve PureVision kanalları ile birlikte La Première, RTBF International, VivaCité, Musiq3, Classic 21, and PureFM radyoları bulunmaktadır.

Kurumun genel merkezi Brüksel'dedir. Reyers'te bulunan Ana bina'yı Felemenk yayıncı VRT ile birlikte kullanmaktadır.[1][2][3] Bu ismin anlamı RTBF/VRT yayıncılarının ana binasının bulunduğu alandan gelmektedir. Fransızca: Boulevard Auguste Reyers (Felemenkçe: Auguste Reyerslaan).

Kaynakça

  1. RTBF.be 18 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca)
  2. LaLibre.be 29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca)
  3. LaLibre.be 29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca)

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.