Lombard Birliği

Lombard Birliği, 1167 yılı civarında Kuzey İtalya'daki Milano, Piacenza, Cremona, Mantua, Bergamo, Brescia, Bologna, Padova, Treviso, Vicenza, Verona, Lodi, ve Parma'da dahil neredeyse tüm kentlerin ve Marquis Malaspina ve Ezzelino da Romano gibi Lord'ların da katıldığı siyasi ve askeri birlik.

Birlik Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu imparatoru I. Friedrich'e karşı, onun imparatorluğun etkisini ve gücünü tüm İtalya'ya yayma denemelerini önleme amaçlı bir tepki olarak doğmuştur. I. Friedrich, 1158 tarihli Roncaglia Diyeti'ne istinaden İtalya üzerinde doğrudan imparatorluk kontrolü iddiasında bulundu. Birlik, aynı zamanda kendisi de İtalya'da İmparatorluk kontrolünü reddeden Papa IIi. Alexander III tarafından da destekleniyordu.29 Mayıs 1176 tarihindeki Legnano Savaşı'nda Friedrich yenildi ve Venedik Barışı ile 1177'den 1183'e kadar sürecek altı yıllık bir ateşkesi kabul etti. 1183 tarihli İkinci Konztanz Antlaşması ile İtalyan şehirleri imparatorluğa sadık kalmayı kabul ettiler ancak kendi toprakları üzerindeki yerel hükûmet yetkilerini ellerinde tuttular.

Lombard Birliği 1226 yılından itibaren, II. Friedrich'in İtalya'daki en etkili güç olma çabalarının artmasıyla birkaç kez daha eski prestijli günlerindeki gibi yeniden oluşturuldu. Vicenza'nın alınması ve Cortenuevo Muharebesi'yle imparatorun yetenekli bir stratejist olduğu yönündeki ünü arttı. Milanoluların tüm barış önerilerini geri çevirerek ve kayıtsız şartsız teslim olmalarını isteyerek sahip olduğu gücü yanlış değerlendirdi. II. Friedrich'in nefretinin muhakeme yeteneğini zehirlemesi ve olası tüm barış antlaşmalarını geri çevirmiş olması ciddi tarihi öneme sahip bir andır. Milano ve diğer beş şehir direnmiş ve Ekim 1238'de Brescia kuşatması başarısız olmuştur.

Papa'lık desteğini bir kez daha arkasına alan birlik, II. Friedrich'in teşebbüslerine başarıyla karşı koyabildi. Parma'nın 1249'daki kuşatması sırasında, İmparatorluk kampı saldırıya uğradı ve ele geçirildi, ardından yapılan Parma Muharebesi'nde İmparatorluk taraftarları bozguna uğradı. Frederick, İmparatoluk hazinesini ve isyancı şehirlere ve papalığa hükmetme umudunu da kaybetti. Birlik, II. Friedrich'in 1250 yılındaki ölümünün ardından dağıldı.

Modern yeniden canlandırma denemesi

Günümüz İtalya'sında, bu orta çağ birliğiyle siyasi olarak bir bağ kuran ve Roma'nın merkezi otoritesine karşı çıkarak zengin Kuzey'in fakir Güney'den ayrılmasını savunan Lega Nord yani Kuzey Ligi adında bir siyasi parti kurulmuştur.

Kaynakça

Gianluca Raccagni, The Lombard League (1164-1225), Oxford University Press [1]

G. Fasoli,"La Lega Lombarda --Antecedenti,formazione, struttura," Problema des 12.Jahrhunderts, Vortraege und Forchungegen, 12 ,1965-67)143-160, (Almanca)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.