L'Oréal

L'Oréal Group, Dünya'nın en büyük kozmetik ve güzellik şirketidir. Fransa'da Paris banliyösünde Paris'e kayıtlı ofisi ve merkez ofisi ile Clichy, Hauts-de-Seine'de bu kozmetik alanında faaliyetlerini geliştirmekte olup; saç rengi, cilt bakımı, güneşten korunma, makyaj, parfüm ve saç bakımı üzerine konsantre ve ilaç alanlarında aktif ve ABD'de üst nanoteknoloji'ye en çok yatırım yapan ve bu konuda en çok patenti elinde bulunduran bir şirkettir. Kurucusu 1907 yılında "halesi" adında bir saç boyası formülü geliştiren Eugène Schueller adında genç bir Fransız kimyagerdi.

L'Oréal; Clarisonic, Drakkar Noir, Kérastase, L'Oréal Professionnel, Lancôme, Magic Shave, NYX Cosmetics, Pureology, Redken, Shu Uemura, Urban Decay, Kiehl's, Maybelline, Vichy kozmetik, Garnier, Helena Rubinstein, Ralph Lauren, Giorgio Armani Parfums, Biotherm, Cacharel, CeraVe, SkinCeuticals, Kerastase, La Roche-Posay gibi markaları da bünyesinde bulunur. İsviçre çikolata firması Nestlé, bu şirketin en büyük ikinci ortağıdır. Brand Finance’in düzenlemiş olduğu en iyi 50 kozmetik markası listesinde ikinci sıradadır.[1]

L'Oréal, ilaç alanındaki hedeflerini sürdürmek için 1973 yılında Synthelabo'yu satın aldı. Synthelabo, Sanofi-Synthelabo olmak için 1999 yılında Sanofi ile birleşti. Sanofi-Synthelabo, Sanofi-Aventis olmak için 2004 yılında Aventis ile birleşti.

17 Mart 2006 tarihinde, L'Oréal 652.000.000 Sterlin ödeyerek kozmetik firması The Body Shop'u satın aldı. Şirketin şu anki sahibi Liliane Bettencourt'dur.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 19 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2015.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.