Kalpazanlık

Kalpazanlık, paranın sahte kopyasını üretmektir. Sahte para basan veya piyasaya süren kimseye kalpazan denir.

Kağıt para öncesinde, gümüş veya altın paralar sık sık yapılıyordu. 15 Kasım 1690'da İngiltere'de Thomas Rogers ve Anne Rogers isimli çift, 40 gümüş para yaptıklarından dolayı yüksek kademede vatana ihanetten suçlanmıştır. Thomas asılmış, ölmeden indirilip bağırsakları ve penisi kesilip gözlerinin önünde yakılmış ve kafası kesilip vücudu dört parçaya ayrılmış; eşi Anne ise bu ceza sadece erkek hükümlülere uygulandığı için kazıkta yakılmıştır.

Geçmişteki bilinen benzeri olaylarda da; I. Justinianus döneminde Alexander the Barber benzeri bir girişimde bulunmuştur. Ancak İmparator, Barber'in finansal becerilerini kullanmak için işe almıştır.

Günümüzde, ortalama 600 milyar dolar değerinde sahte para mevcut olduğuna inanılır.

Türkiye'de kalpazanlık

Kalpazanlık suçu Türk Ceza Kanunu'nda parada sahtecilik başlığı altında tanımlanmıştır. Bu addaki 197. maddeye göre, parayı sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişi, iki yıldan on iki yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.[1]

Kaynakça

  1. "Türk Ceza Kanunu, TBMM". 15 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.