Meşru müdafaa

Meşru müdafaa, yasal savunma veya meşru savunma; uğranılan bir saldırı karşısında kişinin kendisini veya bir başkasını koruması.[1] Saldırıyı durdurmak veya saldırının etkilerini azaltmak amacıyla orantılı güç ile gerçekleştirilen karşı saldırı da meşru müdafaaya dahildir. Örneğin üzerine silahla ateş açılan bir kişinin, kendi silahını kullanarak saldırganı etkisiz hale getirmek için ateşle karşılık vermesi meşru müdafaa kapsamındadır; ancak yumrukla saldıran bir kişiye ateşli silah ile karşılık vermek, orantısız güç kapsamındadır ve meşru müdafaa değildir. Bazı kişiler sınırlı pasifist bir yanıtı tercih ederken başkaları silah veya mücadele sanatlarından öğrendikleri teknikleri kullanmayı tercih edebilmektedirler.

Meşru müdafaa biçimleri

Savaş sanatları, meşru müdafaa stratejilerinde kullanılabilmektedir; ancak Batı ülkelerinde özellikle şiddetin dozunun fazla yaşandığı ülkelerde geleneksel savaş sanatlarının öğrenimlerinin uzun olduğu ve fazla tecrübe gerektirdiği, pratik olmadığı gibi gerekçelerle modern, savaş sanatlarından belirli tekniklerin bir araya getirildiği kendini savunma stratejileri geliştirilmektedir.

Meşru müdafaada en temel ilke fiziksel karşılaşmadan kaçınmaya çalışmak ve ancak mecbur kalındığı takdirde gösterişe kaçmadan, güç ispatına girişmeden olabilecek en hızlı şekilde saldırganı bertaraf etmektir.

Savaş sanatları içinde müdafaa açısından en pratik olduğu düşünülen teknikler çalışmalarını tam temaslı (İng.: full contact) gerçekleştiren dövüş sanatlarıdır. Bunlardan bazıları; Muay Thai, Boks,Güreş,Judo,Brazilian Jiujitsu ve Tam temaslı Karate stilleri olanKyokushinkai, Ashihara ve Enshin gelmektedir. Ayrıca Vacón, Kick Boks, Jieishudan, Pars Tactic Defence, Krav Maga, Wakazamurai,Sayokan gibi Melez savaş sanatları, kategorisi içerisinde değerlendirilen ve doğrudan gerçek dövüş ve tehdit ortamında kişinin müdafaası için geliştirilen yeni savaş sanatları da bu amaçla kullanılmaktadır.

Bu dalların çoğu gerçek bir dövüş ortamında kişinin kendisini savunması amacıyla öğretildiğinden fair play kuralları gözetilmemekte ve bu yüzden de olimpik spor dalları içerisine alınmamaktadırlar. Yine de söz konusu dalların bazılarında -bazılarında müsabaka sistemi yoktur- belirli kuralların, hakemlerin varlığı sebebiyle tam bir sokak ortamı oluşturulamamaktadır ve bu yüzden Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde herhangi bir teknik sistem içinde kalınmadan da doğrudan insanların sokakta kullanabilecekleri kendini koruma tekniklerini öğreten okullar bulunmaktadır.

Türk Ceza Kanunu'nda meşru müdafaa

Türk Ceza Kanunu'nda "meşru müdafaa" ifadesine yalnızca "yabancı devlet aleyhine asker toplama" ile ilgili 306. maddede bir defa yer verilmiştir. Buna göre, savaş halinde ülke topraklarını işgal eden yabancı devlet kuvvetlerine karşı meşru müdafaa gerçekleştirmek üzere asker toplamak suç teşkil etmemektedir.[2]

Sokakta meşru müdafaa teknikleri

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. "Türk Dil Kurumu - Büyük Türkçe Sözlük". 28 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2011.
  2. "Türk Ceza Kanunu". 11 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.