Hipertimi

Hipertimi, aşırı duygusallıkla beliren duygulanım bozukluğu.[1]

Psikiyatri'de tanısal bir kriter olmamasına karşın, daha çok tüm yaşamı kapsayan bir kişilik mizacı olarak görülmektedir. Hipertimi, psikiyatride sadece mizaç olarak düşünülmüştür. Ailesinde bipolar bozukluk öyküsü olan kişilerin bazılarında böyle bir mizaç görülmektedir.

Hipertimik mizacı olan kişilerin depresyona yatkın olduğu düşünülmektedir. 1986 yılında Eckblad ve Chapman’ın Wisconsin Üniversitesi’nde yaptığı bir çalışmada, üniversite öğrencilerinin yaklaşık %6’sı hipomaniye eğilimli olarak çıkmıştır ve bu kişiler, zaman zaman kısa süreli depresif belirtiler yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu nedenle kişilik özelliği olarak hipertimik mizaç, depresyona yatkın olarak düşünülmektedir.[2]

Kaynakça

  1. Hipertimi. "Nedir". http://www.hastane.com.tr/hipertimi-Nedir.html. 5 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. |website= dış bağlantı (yardım)
  2. "Hipertimi". http://www.bipolarspektrum.com/Content.aspx?title=Hipertimi. 29 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. |website= dış bağlantı (yardım)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.