Öfori

Öfori veya coşku[1], kişinin hoşnutluk duyduğu ve kendisini iyi hissettiği bir ruhsal durumdur. Psikiyatride öfori, her zaman patolojik anlam taşır ve çok kere organik serebral (beyinsel, beyinle ilgili) hastalığın önemli bir erken belirtisidir. Yine "öfori etkisi"ne neden olan diğer etmenler; psikiyatrik ilaçlar[2], alkol, uyuşturucu ve dinlendirici diğer kimyasallardır.

Tanımı

Bulaşıcı değildir, kişinin neşeli halinin sebebi yoktur; çünkü hoşnutluk duygusu bilinç yoksunluğuna ve üzüntü yahut anksiyeteyi duyamamaya dayanır. Kandaki alkol miktarıyla ilgili olarak da oluşabilir. Ayrıca morfin, meperidin ve daha az olmakla birlikte metadon gibi narkotik aneljezikler de öfori yapabilir.

Ayrıca bakınız

  • Ötimik durum; normal duygu durum yelpazesi.
  • Özkıyım

Kaynakça

  1. Güncel Türkçe Sözlük 13 Haziran 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. TDK.gov.tr Alındı-Erişim tarihi: 9 Temmuz 2013
  2. Prof. Dr. Öner Süzer (10 Mart 2009). "Santral sinir sistemi stimulanları ve psikotomimetik ilaçlar" (PDF). Cerrahpaşa Tıp Fakültesi.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.