Gorenje

Gorenje, Çin devlet şirketi Hisense'in bir yan kuruluşu olan büyük bir cihaz üreticisidir. Merkezi Velenje, Slovenya'dadır.

Gorenje, d.d.
Tip Anonim şirket
Endüstri İmalat
Kuruluş 1950
Genel merkezi ,
Kilit kişiler Franjo Bobinac (İcra kur. başkanı)
Ürün Beyaz eşya
Gelir US$ 1.186 milyar (2017)
Çalışan sayısı 11,098 (2018)
Website gorenje.com

% 4 kıta çapında pazar payı ile Avrupa'daki en büyük sekiz ev aletleri üreticisinden biridir. Cihazlar şirketin kendi markaları Gorenje, Mora, Atag, Pelgrim, Etna, Körting ve Sidex altında satılmaktadır ve Velenje'deki ana üretim tesisinde ve Hlubočky'deki (Çek Cumhuriyeti) pişirme aletleri fabrikasında Mora Moravia'da üretilmektedir. Valjevo'da (Sırbistan) buzdolabı-dondurucu tesisi var.

Şirketin 1950'deki başlangıcından bu yana, Gorenje çok uluslu bir şirkete dönüştü ve Gorenje Grubu, 59'u Slovenya dışında bulunan 83 yan şirketi içeriyor.[1][2] Ev aletlerine ek olarak, Gorenje seramik, mutfak ve banyo mobilyaları üretmekte ve enerji, ekoloji ve ticaret alanlarında hizmet vermektedir. Ev, hizmet ve şirketler için ürünleri 70'den fazla ülkede, çoğunlukla Avrupa'da bulunmaktadır. Swarovski, Pininfarina, Karim Rashid ve Ito Morabito ile işbirliği yapar.

Haziran 2018'de Hisense, Gorenje Grubu'nun% 95'ini satın aldı.[3]

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.